• BIST 1.553
  • Altın 442,153
  • Dolar 7,4417
  • Euro 9,0139
  • İstanbul 2 °C
  • Ankara -5 °C
  • Tunceli -1 °C

Mahkeme’den "Dersim" ismine red

Mahkeme’den "Dersim" ismine red
Dersim Kültür ve Tarih Vakfı Girişim Grubunun, vakıf senedinin tescili amacıyla yaptığı başvuru mahkeme tarafından "Dersim isminin resmi olarak kabul edilmediği" gerekçesiyle reddedildi.

Dersim Kültür ve Tarih Vakfı Girişim Grubunun, vakıf senedinin tescili amacıyla yaptığı başvuru Tunceli 1.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ‘Dersim isminin resmi olarak kabul edilmediği’ gerekçesiyle reddedildi. Alevi kültürünün araştırılıp arşivlenmesi ise "bölücülük" olarak değerlendirildi. Mahkemenin bu kararına vakıf tepki gösterdi.

Dersim Katliamında yaşananların ve Alevi kültürünün arşivlenmesinin “Bölücülük” olarak görülmesine tepki gösteren kuruculardan Metin Kılıç, “Biz Dersim Kültür ve Tarihi Vakfı olarak tescil talebi için başvurduk. Mahkeme de vakıflar Genel Müdürlüğünden görüş istedi. Alınan görüşte Dersim isminin resmi olarak kabul görmediği, Alevi kültürünün arşivlenmesi ve saklanması da bölücülük olarak değerlendirilip isim hakkı reddedildi” dedi.

Dersim’de 5 kurucu üye tarafından kuruluşu gerçekleştirilen “Dersim Kültür ve Tarih Vakfı” Tunceli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne vakıf senedinin tescili amacıyla açtığı davanın “Dersim” ismi nedeniyle reddedilmesine tepki gösteren açıklama gerçekleştirdi. Konuya ilişkin girişim binasında yapılan açıklamaya Dersim Baro Başkanı Avukat Kenan Çetin ile vakfa 20 yıldır Dersim konusunda yaptığı kayıtlarını bağışlayan Musa Canpolat da katıldı. Katılımcılar da karara tepki gösterdi. Açıklamaya katılarak destek veren Dersim Baro Başkanı Avukat Kenan Çetin, Dersim isminin reddedilmesini bölge insanına haksızlık olduğunu ve bu duruma müdahil olacaklarını belirtti.

Yüzyıllardır bu toprakların adının Dersim olduğunu belirten Dersim Kültür ve Tarih Vakfı Girişimi kurucularından Hıdır Çiçek, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir okula verilen Dersim ismi var. Dersim’deki ağıtlar, geleneklerin de saklanarak ileri kuşaklara aktarılmasını sağlamak bizim temel amacımız. Vakıflar Genel Müdürlüğü görüş yazısında TMK’nın 101’inci maddesine atıfta bulunarak, bunu ahlaka, hukuka ve milli beraberliğe aykırı olmaması gerektiğini ifade etmiş. Bunların saklanması, bilimsel olarak değerlendirilmesi, ahlaka, hukuka ve milli beraberliğe mi aykırıdır yoksa bunların yasaklıymış gibi gösterilmesi mi aykırıdır” diye konuştu.

DERSİM BİR COĞRAFYANIN İSMİDİR

20 yıl boyunca bölgedeki arşivleri toplayarak vakıf girişimine bağışlayan Musa Canpolat ise; “Dersim bir coğrafyanın ismidir. Bundan dolayı sıkıntı yaratacak bir isim veya durum yoktur. Neden yasaklıyorlar anlamıyorum. Biz bu bölgenin arşivlerini toplamışız. Bu arşivleri devretmek istedik ve bir vakıf kurduk. Ve bir takım arşivleri vakfa teslim ettim” ifadelerini kullandı.

“DERSİM SÖZCÜK DEGİL SÖZLÜKTÜR; YASAKLANAMAZ”

Öte yandan Dersim Barosu yönetim kurulu da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, baro yönetim kurulu kararı ile davaya müdahillik talebinde bulunulacağı belirtildi.

"Bir yük vagonunda açtım gözlerimi / Bizi bir kamyona doldurdular / Tüfekli iki erin nezaretinde, sonra iki erle yük vagonuna doldurdular / Günlerce yolculuktan sonra bir köye attılar / Tarih öncesi köpekler havlıyordu / Aklımda çıkmaz o yolculuk o havlamalar, polisler." Cemal Süreya’nın bu dizelerine de yer verilen açıklamada “Dersim sır mekânıdır. Dersim sihirli bir coğrafyadır, her yeri ayrı bir güzellik, florası ve faunası ile yüzlerce romana, hikâyeye, şiirlere konu olmuştur. Munzur nehri, vadisi, Düzgün Bava Dağı Efsanesi, Munzur Baba efsanesi, Harçik, Kutuderesi, jiar û diyarları, Herde Dewres-i, Mekanı Hızır-i ile sözcük değil yirmi dört ayar, 7/24 sözlüktür Dersim.” denildi.

YARARIMIZI GÖZETEREK MÜDAHİL OLACAĞIZ

Dersim Kültür ve Tarih Vakfının açmış olduğu davaya müdahil olacaklarının “Hukuki, vicdani, tarihi olarak yararımızı gözeterek yönetim kurulu kararı ve ilgili kanun maddeleri ile müdahil olacağız" denilen açıklamada “Vâkfın kuruluş ismi ve diğer hususları 4721 TMK’nın 101 vd maddeleri ve de 101/4 md uyarınca reddi sebebinin tersine; Dersim felsefesi eşitlik, cevheri mertlik, hazinesi bilgi, meyvesi sevgi olan bir felsefenin, coğrafyanın, geleneğin, ahlakın ve tarihi sözlüğün adıdır. Dersim ismi yasaklanamaz. Dersim ismi; Dersim Spor, Dersim Anadolu Lisesi, DEDEF vd. kurumlarda olduğu gibi bu vakıf senedinde de tescillenmelidir. Dersim ismi bir haktır. Bu hakkın kazanımı ve yaşamsallığı kadimliktir. Dersim ismi geri verilmelidir” denildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2018 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim