• BIST 8026.27
  • Altın 1940.477
  • Dolar 28.9309
  • Euro 31.4703
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • Tunceli 4 °C

YENİ VERGİ YASALARI

Fikri TAŞ

     İlkbahar ayları, en çok haftaların kutlandığı aylardır. Peşpeşe kutlamalar yapılır. Haftaların anlam ve önemini topluma anlatan etkinlikler, toplantılar düzenlenir.
     Vergi Haftası da kutlanan bu önemli haftalardan biriydi. Toplumun geniş kesimlerini, hatta hepsini ilgilendiren önemli bir haftaydı.
     Vergi Haftası, İlimizde Defterdarlığın hazırladığı zengin bir program ve katılımla kutlandı.
      Haftanın sonunda haftaya zenginlik katan “VERGİ VE YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNU” konu alan bir panel düzenlendi. Tunceli Üniversitemizle, Defterdarlığın ortaklaşa düzenlediği panele katılım ilgi büyüktü. Ev sahipleri Üniversitemizin Rektörü ile Defterdar. Personeli ile birlikte salondaydı. Azda olsa muhasebeciler, esnafta katılmıştı.
     Konuşmacılar FIRAT Üniversitesinin uzman profesör unvanlı öğretim üyeleriydi.
     Yeni Türk Ticaret kanunundaki değişiklikleri anlattılar. İlgimi çekenleri not ettim.
     Yeni kanuna göre, yanlış anlamadıysam ticaret unvanlı bir iş yerinin devrinde işyerinin kayıtlı malları, örneğin tapulu emlak motorlu taşıt gibi malların, devri için ayrı ayrı tapuya, notere gidilmeden bir beyaz kâğıt üzerinde yapılan bir sözleşme ile devir işlemi yapılabiliniyor. Bunu paylaştığım bir Esnaf; ‘Nasıl olur dedi Hocam, bu çok tehlikeli adam silahı dayatıp imzalatması halinde bütün mallarına rahatlıkla konabilecektir’ endişesini dile getirdi.
   Yeni yasaya göre, tüketici satın aldığı malda tespit edilen eksikliklerin, giderilmesini zararının telafi edilmesini iki yıla kadar bir süre içinde isteyebilecekmiş.
   Yine yeni yasaya göre, haksız rekabetin tanımı yapılırken dürüstlük, kurallara, şartlara uymamak, yanıltıcı reklâmlar, beyanlar haksız rekabettir. Haksız rekabete yol açan malların imhası mahkeme tarafından istenilebilecekmiş. Haksız rekabete muhatap olan kamu kurum ve kuruluşları da dava açabilecekmiş.
    Yeni yasada bir iş yeri, esnaf saldırıya uğraması, zarar görmesi halinde, zararın telafisi, saldırıyı yapanın kazancı dikkate alınarak ödettirilmesi istenecekmiş.
    Elazığ FIRAT Üniversitesinden gelmiş profesör unvanlı konuşmacı, sunumcular Elazığ aksanlı konuşmaları ile panele renk katmışlardı. Konuşmalarını günlük yaşamdan örneklerle süsleyen anlaşılır kılan konuşmacılar, katılımcılara eksiksiz bir vergi dersi vermişlerdi.
   +     +     +
    
-ÇİÇEK DOLU HAVUZLAR-
    Yeni vergi yasası için düzenlenmiş panel, hemen hemen bütün panellerin, etkinliklerin düzenlendiği, sergilendiği İl Kültür Müdürlüğünün toplantı salonunda yapılacaktı. Toplantı saati gelmeden gitmiştim. Henüz katılımcılar gelmemişti. Kültür müdürünü, ziyaret edip, zaman doldurmak istemiştim. Panelin düzenleyicisi Defterdar Beyde, hazırlıkları yerinde izlemek için erken gelmişti. Birlikte üst kattaki Kültür Müdürünün makamına yöneldik. Bir üst kata çıktığımızda gözlerime inanamadım. Salonun ortasında kurulu havuz da bu karda kışta, renk renk çiçekler açmıştı. Gerçek olmayan çiçeklerle de olsa, tam anlamı ile bir çiçek havuzuydu. Salon pırıl pırıldı. Her köşesi, görülmeye değerdi. Gördüklerim gözlerimi kamaştırınca, daha iyice kamaşsın diye, Kültür Müdürü bizi bir üst kata çıkardı. O kat, bir kitap dünyası imiş. Yine salonun ortasında bir çiçek havuzu, tertemiz salonun kenar köşelerinde kitap rafları, oturma gurupları, yerlerini almıştı.
    Kültür Müdürü, gözlerimizi iyice kamaştırmak için, bir başka kitap rafları ile dolu bir salona götürdü. Uzun büyük salonun ortasında, etrafına sandalyeler dizilmiş, küçük okuyucuların üstünde kitap okudukları iki uzun masa vardı. Küçüklerin, kitap salonu da göz kamaştırıyordu.
    Hayranlığımızı, şaşkınlığımızı izleyen Kültür Müdürü, bizi bir başka salona götürdü. Kitap rafları ile daha zengin salonda, özenle dizilmiş masalarda kitap okuyan yetişkinler vardı. Bize katılan kütüphane Müdiresi, merakımızı gideren açıklamalar yaptı. Salonlara sığmayıp, depolarda korunanlarla birlikte, 29 bin adet kitapları varmış.
    Bu kadar zengin bu kadar günün koşullarına göre modern bir şekilde düzenlenen kütüphaneden yararlanan okur sayısı istenilen düzeyde değilmiş. İl Kütüphanesi, İl Kültür Müdürlüğü salonlarına taşınmadan önce şehir merkezinde bulunduğu zamanlarda okurlara okumak için yer bulunmaz, kütüphane her zaman tıka basa dolu olurdu. Şehir dışına, uzağa gidince istenilen hizmeti vermekten uzak salonları boş kaldı.
    Panel, saatinden önce geldiğime çok sevinmiştim. Çalışmalarını takdir ettiğim, İl Kültür Müdürü beni sevdiklerimle kitap dünyası ile buluşturmuştu.
    Sayın Valimizin isteği üzerine başlattığı “GEÇMİŞTEN GELECEĞE TUNCELİ” konulu çalışmalarını sürdüren Misafir, ağırlamaktan keyif alan İl kültür Müdürünü, çiçek havuzlarını 29 bin kitabın bulunduğu salonları sık sık ziyaret etmeye gideceğim.
    O gün gördüklerim, dinlediklerim hepsi güzeldi.
   +  +  +

-DOLANDIRICALARA KANAN BİR ÖGRETMEN-
     Son birkaç yıldır, hemen herkesin bildiği, haberdar olduğu sık sık basına yansıyan, Emniyet Müdürlüğünün sürekli halka uyarılarda bulunduğu cep telefonlarına mesaj gönderip, dolandırıcılara kanmamalarını bildirdiği halde, üstelik öğretmen olan birinin, hemen herkesin tanıdığı dolandırıcılara kanması, dolandırılması arkadaşlarının, ‘Öğretmen arkadaşımız kayboldu.’ diye, Emniyeti haberdar etmesi üzerine, duyarlılık gösterip emniyet görevlilerini, seferber eden Emniyet Müdürümüzü, üzdüğü gibi bir öğretmen olan beni, öğretmen arkadaşlarını duyan herkesi üzdü.

Bu yazı toplam 1247 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim