• BIST 9334.13
 • Altın 2033.567
 • Dolar 31.1231
 • Euro 33.7865
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 6 °C
 • Tunceli -1 °C

REKTÖR İÇİN VERİLEN YEMEKTE

Fikri TAŞ

    Bacasız fabrikamızın (Üniversitemizin ) kurucusu REKTÖR, haziranda yapılacak milletvekili seçimlerine katılmak için 6 yıldan beri yürüttüğü rektörlük görevinden istifa ederek ayrılmış.

   DERSİMDE ilk kurulan Tunceli Üniversitesine YÖK tarafından Alevi Başkentine, Alevi rektör olarak atanmıştı.
   Elazığ FIRAT Üniversitesine bağlı Tunceli Yüksekokulu, bünyesine alarak aynı alanda ve aynı tesislerde, 250 öğrenci ile eğitime başlayan Üniversitemiz, 6 yıllık bir süre içinde 6000 öğrenci, çalışan personeli ve eğitim görevlileri ile 7000 bin sayıya yükselmiştir.
  Her yıl öğrenci sayısı ve çalışan personel sayısı artarak büyüyen Üniversitemiz, aynı zamanda istihdamın sağlanmasında da büyük payı olmuştur.
  Kurucusu Sayın Rektörün, devlet katında çabaları ile kısa zamanda inşa edilen bir mahalle, küçük bir kent büyüklüğündeki kampüs, Üniversitemize üniversite kimliği kazandırmıştır.
  Üniversite, fabrikası olmayan DERSİMDE, bacasız fabrika olmuştur. 7 bin personel ile sosyal ekonomik alanda kentin çehresini değiştirmiş. Kente canlılık getirmiştir.
   Çeşitli illerden gelen öğrencilerle, kültür alışverişi, gerçekleşmiş. DERSİMİN güzellikleri bilgisi, bütün ülkeye yayılmış, korkulan kent olmaktan çıkmış. Çağdaş yüzü ile şaşkınlıklara, hayranlıklara yol açmış. İlgi odağı olmuştur.
   Cem Evi Başkanı Ali Ekber Yurt, Bütün bu güzelliklerin gerçekleşmesin de büyük payı olan, Üniversitemizin kurucu REKTÖR’ÜNE, ŞAROĞLUNDA bir yemek verdi.
    Yemeğe bende çağrılıydım. Yemeğe çağrılmayan gazetecilerin dışında, Sayın Valimiz, Sayın Rektör, Üniversitenin rektör yardımcısı, Hozat, Çemişgezek Belediye Başkanları, Jandarma Alay Komutanı, Vali Yardımcıları, Emniyet Müdürü, kurum müdürleri, çok sayıda davetli katılmıştı.
   Yemeği veren, Cem Evi Başkanı Ali Ekber Yurt, görevinden ayrılmış, Rektöre, Üniversitemize yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek yeni görevinde başarılar diledi.
   DERSİMİN üçüncü milletvekili olacağından herkesin hem fikir olduğu Sayın Rektör, Veda konuşmasında, DERSİM’ DE görev yapmanın kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu, bundan böylede gönlünün DERSİMDE olacağını, ifade etti.
  Hozat Belediye Başkanı da konuşmasında Dersim Halkının, sol, Devrimci kimliğinin evrensel insan hakları değerleri ile örtüştüğünü, bununla da övündüklerini ifade etti.
   Yemeğin sonunda bir konuşma yapan Sayın Valimiz,’ Üniversitenin katkısı yanında, Tunceli’nin kalkınmasında, bütün Tunceli Halkının siyası ayrılıkları, düşünce farklılıklarını, bir kenara bırakıp ilin kalkınması için ortak bir paydada birleşmesi, bir araya gelmesi, ilimizin kalkınmasına gelişmesine, barış ortamının oluşmasına, kalıcı olmasına, büyü katkı sağlayacaktır.’Dedi
   Cem Evi Başkanı Ali Ekber Yurt, Sayın Rektöre, Alevilikte kutsal bir simge olan ZÜLFİKAR, hediye ederken, DERSİM Sporla, Çemişgezek Belediye başkanlığı da ortaklaşa plaket vererek, bundan sonraki yaşamın da sağlık, başarılar, dilediler.
   İkram edilen çaylar yudumlanırken, çalınan sazların eşliğinde, yörenin sevilen türküleri ile yemeğin yanında güzel bir müzik ziyafeti verilmişti. ‘DERSİM DÖRT DAĞ İÇİNDE’ türküsü çalınırken, türküye sessizce eşlik eden Sayın Valimize, dönüp baktığımda,’Dedem, bu türküyü çok severdi.’ Demesi, bizi şaşırttığı gibi sevindirmişti. Sayın Valimiz, Dersimin yabancısı değillermiş.
   Çok sıcak bir ortamda yenen yemek, yapılan sohbetler, konuşmalar, oldukça güzeldi.
   Güzel olmayan, eksik olan, halkın gözü kulağı olan, basın mensuplarının, gazetecilerin, davet edilmeyişi, yemekte olmayışlarıydı.

 

FİKRİ TAŞ

Bu yazı toplam 1006 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim