• BIST 8026.27
  • Altın 1940.477
  • Dolar 28.9309
  • Euro 31.4703
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • Tunceli 4 °C

İNANÇLARA SAYGI DUYMAK

Fikri TAŞ


  İnançlara saygı duymak, kendine, kendi inancına, insana, saygı duymaktır. Tanrı, dünyayı üstündekilerle bin bir renkte, bin bir çeşitlilikte yaratmıştır. Bütün bu çeşitlilik, onun yaratımıdır. Onun zenginliğidir. Onun eseridir.
  Tekliğin tanrıya mahsus olduğunu, bütün dini kutsal kitaplar yazar. Bin bir renkte olduğu gibi, bin bir çeşit düşüncede, insanların varlığı da, yine tanrının yarattığı, istediği bir zenginliktir.
  Doğruyla, yanlışın, ayırımı da farklı düşüncelerin varlığı ile ortaya çıkar. İnsanlığın büyük bir evrimle ulaştığı bu günkü çağda, inançların varlığına saygı duymak, günümüz insanından beklenendir. Yakışanıdır.
   Bütün inançların ortaklaşa inandığı tanrıya ibadette farklılıklara saygı duymak, yine yaratan tanrıya saygının bir ifadesidir.
  Alevilik, milyonlarca insanın inandığı ibadet ettiği dini bir inançtır. Üstelik Alevi inancına sahip ülkemizde büyük bir nüfus vardır.
  Dünyada birçok Avrupa ülkeleri, AİH(Avrupa insan hakları örgütü),Aleviliği bir dini inanç olarak kabul edip okullarında okuturken, Yargıtay bunu onaylarken, Diyanet İşleri Başkanının, ‘Alevilik bir dini inanç değil. Cem Evleri, ibadet, mabet yeri değil, bunu kabul edemeyiz. Bu bizim kırmızıçizgimizdir .’Demesi. İnkârdır. İnciticidir. Dünyayı, milyonları, yok saymaktır. Büyük bir inanç toplumunu, dıştalamaktır.
  Diyanet İşleri Başkanının aksine, Aleviliğin dini bir inanç ibadet olduğunu inkâr etmeyen, bu inanca, ibadete, saygı duyan kurumlar, yetkililer de vardır.
  Tunceli Üniversitemiz, üniversitemizin REKTÖRÜ DE, bunlardan biridir. Alevi inancına saygı duyması, onu yakından tanımak istemesi, topluma, tanıtmak için üniversitenin olanaklarını kullanması, üniversitede, ALEVİLİK ARAŞTIRMA, TANITMA, Merkezi kurması, bir bilim adamı olarak, bugünün koşullarında ona yakışan güzel bir örnektir.
   Ordu ilinde, KARADENİZ BÖLGESİ ALEVİLERİ VE GÜVENÇ ABDAL OCAĞI KÜLTÜR MERKEZİNİN düzenlediği Alevi etkinliğine, ülke çapında çeşitli illerden 55, Alevi ocağının, temsilcilerinin, dedelerinin, katılımı yanında, Üniversitemizin REKTÖRÜ, de,100’ze yakın Alevi dedeleriyle, bilim insanlarıyla, örgencileriyle katılarak. Alevi başkenti olarak gösterilen DERSİMİ, onurlandırması,.
  Etkinlikte yaptığı, konuşmada, Alevi inancı ile yetişen dervişlerin, gittikleri toplumlarda, ülkelerde, sosyal düzenin inşasında Anadolu insanına, kılavuzluk yaptıklarını, insanlığı süsleyen ahlak ve hoşgörü örneği olduklarını dile getirmesi, Alevi inancına duyduğu samimiyetin ifadesidir.
  Yine Sayın REKTÖRÜMÜZÜN,’İlimizin kalkınması, devlet hizmetlerinden daha fazla yararlanabilmesi için ikametgâh kayıtlarımızı DERSİM’E, aldıralım.’Çağrısı, DERSİMİN iyiliğine yapılmış bir çağrı olmalıdır.
  KARADENİZ ALEVİLERİ KÜLTÜR MERKEZİNİN düzenlediği etkinliğe DERSİM İNANÇ YERLERİ DERNEK Başkanı ZEYNEL DEDE, DE, KATILMIŞ. Etkinlikte yaşananları, güzellikleri, deyim yerindeyse anlatmakla bitiremedi. Ülkenin her köşesinden gelen Alevi Dedelerinin, Aleviliğin, insanlık için hoş görüyü, insan sevgisini, doğa sevgisini ifade eden izlenimleri. ZEYNEL DEDEYİ, büyülemiş.
   +   +  +
  REKTÖR, ÇALIŞAN GAZETECİLERİ YEMEKTE AĞIRLADI.

   ÇALIŞAN GAZETECİLER Günü dolayısı ile Üniversitemizin Sayın REKTÖRÜ, gazetecileri, Üniversitenin halka açık rektörlük konutunda, akşam yemeğinde ağırladı.
   Üniversitenin rektörlük konutunda misafirlerini ağırlayan Sayın Rektörün misafirlerine öncelikle ikramı, kendi elleriyle hazırladığı, kattığı baharatlarla yoğurduğu,  yeşilliklerle süslediği acılı çiğ köfte oldu. Kendi elleriyle misafirlerine tadımlık olarak ikram etmesi, ilginç karelerdi.
   Sayın REKTÖR, yaptığı konuşmasında’,Üniversitemizin, daha iyi başarılı seviyelere gelmesinde, bizlerin üniversite kadrolarının, payı olduğu kadar sizlerin basın mensuplarının da payı olacaktır. Olmalıdır.
   Üniversite olarak sizleri, basın mensuplarını, önemsiyoruz, Sizlerin üniversitemizle ilgili yapacağınız haberler, eleştiriler, bizim için değerlidir. Eksiklerimizin giderilmesinde payınız bizim için önemlidir.
  Üniversitemiz, sosyal tesisleri, sizlere, misafirlerinize, yakınlarınıza açıktır. Misafirlerinizi yakınlarınızı, üniversitemizin sosyal tesislerinde ağırlayabilirsiniz.’Diyerek çalışan gazetecileri önemsediklerini ifade ettiler.
   Üniversitenin, 600 bin metrekarelik alanda kurulu kan püsünün, baraj gölüne manzaralı, yakasında kurulu, Rektörlük konutunda verilen Yemek, sıcak samimi, bir ortamda, bol sohbetli akşamın geç saatlerine kadar sürdü.
  Rektörlük konutunun, bütün halka açık olduğunu söyleyen Sayın REKTÖR, rektörlük konutu, sosyal tesislerimiz, DERSİM Halkına açıktır. İsteyenler, tesislerde etkinlik düzenleyebilir. Davetler verebilir. Misafir ağırlayabilirler.’Dedi.
   ‘Tekrar görüşmek üzere’ misafirlerini uğurlayan REKTÖR,her zamanki gibi mütevazi,sıcak,samimiydi.

 

 

 

 

 

 
  

Bu yazı toplam 1809 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim