• BIST 8026.27
  • Altın 1936.763
  • Dolar 28.93
  • Euro 31.46
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • Tunceli 4 °C

HALKIN YANINDA OLMAK

Fikri TAŞ

    Düzenlenen İl Koordinasyon toplantısında, Tunceli’yi, Erzincan’a, Erzurum’a, doğusundaki illere, bağlayan, Tunceli, Pülümür, Karayolunun, yapımı için bilgilendirme yapan Karayolları Bölge Müdürünün,’Tunceli çıkışından 10 kilometrelik alanda, baraj inşaatlarının yapılacağı projelerini göz önünde bulundurarak, yol projesini, yükseklerden, dağ yamaçlarından götürmek durumunda kalacağız. Bu bize çok pahalıya mal olacağı gibi, ormanlık alanda, milyonlarca ağacın kesilmesine yol açacak, büyük bir yeşil alanı, doğayı, tahrip etmiş olacağız.’Açıklaması üzerine, Sayın Valimizin, DSİ Bölge Müdürüne hitaben yaptığı konuşmada, söylediği ünlü bir sözdür. 

   Tunceli Halkı, Tunceli’de, devlet tarafından yapılmak istenen barajlara karşı ise, devletin projesine rağmen, bende karşıyım. Anlamına gelecek, ’HALKIN YANINDAYIM.’ sözünü orada, yüksek sesle dile getirmesi. Halkı önemseyen, devletin, halkı için var olması gerektiğini ifade eden, bir ilkti.

    Barajlar, doğa için, giderek daralan, dünya için, bir canavardır. Dersimde yapılmak istenen barajlar, geçmişte bir komutanın dile getirdiği gibi enerji üretiminden çok. Güvenlik için, Dersimin doğasını, sulara boğarak, göçe zorlamak, yok etmek, için planlanan projelerdi.

   Sayın Valimizin, sık, sık dile getirdiği gibi sevindirici, umutlu, bir barış süreci yaşanmaktadır. Barış için, barışa destek olmak için, vaz geçilenler, gibi, barajların yapımından da vaz geçilmeli, Dersim halkının yaşam, varlık, değerleri, korunmalıdır.

  Sayın Valimizin, bu konuda DSİ Bölge Müdürü ile Ankara, nezdinde, barajların yapılmaması için girişimlerde bulunacaklarını ifade etmesi, toplantının önemli bir karesi, müjdeli haberiydi.

  Üç ayda bir yapılan İl koordinasyon toplantısında, ilin bir bütün halindeki sorunları, masaya, yatırılır. Toplantıya, ildeki kurumların müdürleri ile birlikte, Bölge Müdürleri, belediye başkanları, Üniversitemizin Rektörü de katılır. Her kurum, yaptığı çalışmalar, yapacakları projeler hakkında bilgi verir. Ortak değerlendirmeler, yapılır.

   Toplantıya, biz gazeteciler de çağrılırız. Toplantıyı izleriz. Bu toplantıda Sayın Valimizin, biz gazetecilere sürprizi oldu. Bizleri, birer teşekkür belgesi ile ödüllendirerek, basını önemsediğini, değer verdiğini ifade etti. 

  Tunceli için gönüllü yoğun çalışmalarından, fedakârlığından, basına verdiği değerden dolayı, bizde kendilerini, Sayın Valimizi, gönlümüzde ödüllendirdik.

  Toplantıda, Tunceli için güzel projeler ortaya kondu. Karayollarının büyük yatırımı, adeta göz kamaştırıyordu. Bölge Müdürünün, Tunceli’nin kalkınması için ön yargısız gönüllü olması, büyük önemli projelerin gerçekleşmesini sağlamıştı. 

   Bütün kurumlar, başarılı çalışmalar yapmışlardı.2014 yılı için önemli projeleri hayata geçirmenin çalışmasını yapmışlardı.

   Orman Su işleri Bölge Müdürlüğünün, sunumu, açıklamaları üzerine, Sayın Valimizin, Dersim Doğasının bütününe, yaban av yasağının getirilmesini, bu konuda, gerekli çalışmaların yapılmasını istemesi, duyarlılığı, bizi sevindiren, dikkatimizi çeken önemli bir konuydu. Hatta önemli bir projeydi. 

   Milli Eğitim Müdürünün, yapılan yatırımlar, gerçekleşen projeler, bağışla yapılan okullar, yurtlar, açıklamaları üzerine, Sayın Valimizin, Dersimli olan, Dersim için zaman, zaman ahkâm kesen, Dersimin imarı, içinse bir çivi dahi çakmayan Dersimli iş adamlarına olan tepkisini, masaya yumruğunu vurarak ifade etmesi, toplantıda, düşen, renkli, önemli, bir kareydi. 

  Yıllardır. Yapımı için parası, ödeneği,  gelmiş bekleyen, yapımına bir türlü izin verilmeyen, ÖGRETMEN EVİ içinde aynı sertlikte tepkisini dile getiren Sayın Valimizin, Belediye Başkanlığına çağrıda bulunarak, bu konunun ivedilikle çözümünü istemesi de sevindiriciydi.’Hangi siyasi partiden seçilirse seçilsin. Ayırım yapmadan, Tunceli Halkına, hizmet, götüren belediyeye, belediyelere, her türlü desteği vermek istiyoruz.’Diyen Sayın Valimiz, Tunceli’nin, imarı kalkınması için düzenlenen toplantıda, temsilcisi olmayan belediyeye, dolaylı sitem ediyordu.

   Toplantıya katılan, üniversitemizin REKTÖRÜ, bir başka Tunceli hayranıydı. Yanalız Üniversitenin sorunları için değil. Tunceli’nin bütün sorunları için kendini sorumlu gören, koşturan, bir Tunceli, dostuydu. Yaptığı güzel sunumda, kısa sürede Aktuluk ta kurdukları, büyük ölçüde eksikliklerini giderdikleri, benimde gezip, gözlerime inanamadığım kadar hayranlık duyduğum, Üniversite KANPÜS şehrini anlattı. Tunceli’nin yararına olacak bütün projelere destek vereceklerini, Ankara da, randevu aldığı, bir araya gelecekleri iki yetkili bakandan, Tunceli için Tıp fakültesi, milyonca örgencinin eğitim yapacağı, uzaktan eğitim, açık öğretim fakültesi i isteyeceklerinin, müjdesini verdi.

   Dersimin, kalkınması, sorunlarının çözümü için düzenlenen toplantıda, dile getirilenler, ortaya konan projeler, umut vericiydi. Sevindiriciydi.        Fikri TAŞ

*Sitemizde yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir.
Bu yazı toplam 1568 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim