• BIST 8026.27
  • Altın 1940.477
  • Dolar 28.9309
  • Euro 31.4703
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • Tunceli 4 °C

ELEKTRİK ÖDEMELERİ İLE İLGİLİ ŞİKAYETLER

Fikri TAŞ
   Yeni Elektrik idaresi FEDAŞ, kamuoyunun elektrik ödemeleri konusunda sorunlar yaşadıklarını iddia ettikleri bir kurumdur.
   Yeni yönetimle başlayan aylık elektrik ödemeleri buna alışık olmayan tüketicilerin zamanında ödeme yapamayışları sonucu elektriklerinin kesilmesi, kesip bağlama karşılığında yaklaşık bir aylık elektrik faturasına yakın tutarda 26 lira alınması, vaktinde ödenmemesi durumunda tekrar keseriz ikazı. Elektrik tüketicilerinin büyük ölçüde tepkisini çekmiş. Yoğun şikâyet konusu olmuştur.
  Yolda yürürken, hemen her gün yolumu kesip ‘neden bu olup bitenlere keyfiliklere seyirci kalıyorsun. Yazmıyorsun?’ tepkisini dile getirenlerin yanında, işyerime gazete dağıtım yerine kadar gelenler de, benzer şikâyetlerini dile getirerek yazmamı istediler.
   Bir grup memur arkadaş, ‘Herkesin bildiği gibi maaşlarımız ayın 15’inde ödenmektedir. Elektrik idaresi maaşlarımızı almaya birkaç gün kala bize ödeme süresi vermektedir. Maaşlarımızı henüz alıp ödeme yapamadığımızdan gecikme zammı olarak bizden 2 lira ayrıca tahsil etmektedir. Çoğunluğu memur maaşla çalışanlar olmak üzere 36 binin üstünde abone olduğu düşünülürse, elektrik idaresi bu hak etmediği yolla haksızca on binlerce lira para tahsil etmektedir. Haksız yere kesilip alınan kesim, bağlama ücretleri de düşünüldüğünde, elektrik idaresi tüketiciye sattığı elektriğin bedeline yakınını ceza olarak tüketiciden almaktadır. Buda hukuk devletinde haksızca hak edilmeyen bir alacaktır. Yeni elektrik idaresi bu haksız cezalandırmayı sürdürmeye devam ederse, Hukuka başvurup davacı olacağız.’ sözleri ile şikâyetlerini dile getirdiler.
   Dile getirdikleri şikâyetlerden birini de ben yaşadım. Ödeme süresi için ikaz ve bilgilendirilmediğimden birkaç gün gecikme süresi sonrası görevli gelip elektriğimi kesip bizi evde elektriksiz bıraktı. Keserken komşulardan biri, ‘Kesme ev sahibi içerde kendisini uyar hemen yatırır kesmeye gerek kalmaz.’ demiş. Görevli dinlememiş. Ödemeyi yatırıp açtırmanın sonrası maaş aldığım bankaya maaşımdan kesilmesi talimatını verdim. Kısa süre sonra telefonuma gelen bir mesajda ‘borcunuzu yatırmazsanız elektriğiniz kesilecektir.’ Olan borcumuzu daha yeni yatırmıştık. Acaba ödeme sisteme geçmediği için mi böyle bir mesaj geldi diye araştırdık. İstenilen 26 lira, kesip-açma ücretiymiş. Şikâyetçi okurlarım gibi bende üzüldüm. Tepki duydum. 26 lira hemen hemen bir aylık fatura tutarına yakın. ‘Okurlarım gibi bende kendime sordum. Bu parayı almak için mi görevli benim evde olduğumu bildiği halde uyarmadan kesti.’
  Aynı konuda şikâyetçi çok insan oldu.
  Bütün bu şikâyetler için yakından tanıdığım, Elektrik kurumunun kurucu Müdürü de olan duyarlı bir yönetici olduğuna inandığım Vedat ŞEKER beyi aradım. Daha öncede kurum hakkındaki yapılan şikâyetleri bu köşede dile getirmiş, müdürle bu sorunları konuşmuştuk. Kurumun, personelinin yeni olduğunu sistemin henüz istenilen düzeyde oturmadığını şikâyetleri önemsediklerini kapılarının herkese açık olduğunu varsa eksiklerinin giderileceğini ifade etmişti.
   Tüketicileri rahatsız eden elektrik kesimi konusunda görevlileri sürekli uyardığını, kurallara yasalara uymalarını istediğini ifade eden kurum Müdürü ödemeler için verilen yasal sürenin sonuna kadar beklendiğini, fatura ödeme tarihinin bitim sonrası yapılan ihbarın 7 gün süreli olduğunu 2.ci ihbar sonrası da 7 gün beklendiğini, toplam 14 günlük süre sonrası kesim işleminin yapıldığını, bu süreye özen gösterilmesini, ihbar tebligatının tüketiciye mutlak ulaştırılmasını, ulaştırılmadan kesim yapılmamasını, hatta kesim öncesi ulaşılabilinirse abonenin şifahen uyarılması için görevlileri sürekli uyardıklarını buna dikkat ettiklerini edeceklerini ifade etti.
   Tüketiciye ödemede her türlü kolaylığı sağlayacaklarını ifade eden Kurum Müdürü, ‘Tüketicinin bize başvurup ben ödememi filan tarihte örneğin ay sonunda veya ayın 16.sında yapmak istiyorum. Son ödeme tarihim bu olsun dediğinde tüketicinin belirlediği tarih için protokol yapmaktayız. Tüketicinin kendisi veya talimat vereceği banka aracılığı ile ödemeler ortaklaşa belirlenen tarihte yapılmaktadır. Ayrıca yazın Tunceli’de geçirip kışı başka şehirde geçirenlerin başvuruları halinde kapalı olacak ikametlerinde elektrik sayımı yapmayacaklarını, geçmiş yıllardan elektrik borcu olanlar için anlaştıkları iki banka aracılığı ile taksitlendirme yapıp ödemede kolaylık sağlayacaklarını ifade etti.
    İnternet sayfamızda her türlü bilgilendirmenin yapıldığını ifade eden Kurum Müdürü: ‘Bütün iletişim araçlarımız tüketicilerimize açıktır. İstedikleri zaman bilgilendirilmeleri için bize başvurabilirler. Abonelerimiz bizim sermayemizdir. Halkın deyimi ile velinimetimizdirler. Onların sorunları bizim sorunlarımızdır. Çözmekte bizim görevimizdir. Sistemimiz yerine oturdukça, personelimiz eğitildikçe, uzmanlaştıkça, bu eksiklikler, abonelerimizin şikâyetleri kalkacaktır.’ dedi.
  Kurum Müdürü Vedat Bey, ‘Hocam okurlarınıza abonelerimize duyurunuz 14 gün süreden önce tebligat yapmadan kesim yapmayacaklarını, isteyen abonemizin bize başvurması halinde istediği tarihte ödeme yapması için gerekli düzenlemeyi yapacağımızı yazınız.’ dedi.
   Basını önemsediklerini ifade eden kurum Müdürü: ‘Abonelerimizin sorunlarını bize iletmeniz varsa eksiklerimizi gidermede bize yardımcı olacaktır.’ dedi.
  Teşekkür etti.
   Bizde ona duyarlılığından basını önemsediği için teşekkür ettik.
   
 
    Fikri TAŞ
*Sitemizde yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir.
Bu yazı toplam 1079 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim