• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 33 °C
  • Tunceli 31 °C

EKMEK KAPISI

Fikri TAŞ

                     

    Tunceli için yapılan, hayata geçirilen projeler, eserler, çakılan her çivi, ilimiz için, ilimizin kalkınması için, Tunceli Halkı için, yararlı girişimlerdir. Yatırımlardır.
    Tuncay SONEL Valimiz, ilimizde göreve başladığında, tanıdığı ulaşabildiği birçok iş adamına, Tunceli’ye yatırım yapmaları için çağrıda bulunmuştu. Belediye Başkanlık görevini de, kayyum olarak üstlenmiş, Sayın Vali, gelecek iş adamlarına her türlü desteği sağlayacakları vaadinde bulunmuşlardı.
    Yapılan çağrıya, Tuncelili iş adamlarının yanında, Tuncelili olmayan iş adamları da olumlu cevaplar vermiş. Yatırım yapacakları sözünü vermişlerdi.
    Fabrikası, istihdam sağlayacak özel sektör yatırımları, olmayan Tunceli’de, Sayın Tuncay SONEL Valimiz, âdeta seferberlik başlatmıştı. Şehrin atıl durumda olan alanlarını, park ve bahçelerle donatarak şehri daha güzel yaşanır bir kent yapmıştı.
    Yatırım yapmak için gelen işadamlarının bazıları kısa sürede yatırım yapmaktan vaz geçip, geri giderlerken, içlerinden, Tuncelili İş adamlarından biri, Ali BÜYÜKDAĞ Tuncel’inin eski tarihi Adliye binasının yanındaki yıkılmış, tarihi ATATÜRK İLKOKULUNUN yerine modern bir ilkokul, inşa edip Milli Eğitime bağışlamış, eğitime katkıda bulunmuşlardı. Bir başka iş adamımız, Kazım GÜNTAŞ, ihtiyaç duyulan, şehrin merkezine değer biçilemeyecek, büyüklükte bir kütüphane yaparak, önemli bir eksikliği gidererek, doğup büyüdükleri ile selam vermeyen, bir çivi çakmayanların yanında yararlı kalıcı eserler bırakmışlardı
   . Bir başka Tuncelili, iş adamı Selçuk BOZKURT, başka illerde, işletme tesisleri olan bir iş adamıydı, çağrı üzerine gelmişti. Verdiği sözü tutmuştu. Karşılaştığı zorluklara rağmen, işletmesini kurarak memleketine yatırım yapmıştı. Ekmek kapısı açmıştı. Kurduğu TEKSTİL ATÖLYESİNDE,(küçük bir fabrika) 150 kişiye ekmek kapısı olmuştu. Yoksul, ailelerden, özellikle kadın işçileri istihdam ederek yoksul, işsiz ailelerin, ekmek kapısı olmuştu.
   Selçuk beyin, kurduğu PERİ tekstil Atölyesi, yaşanan pandamı, zorlu süreçlerine rağmen, çalışmalarını aralıksız sürdürmüştü. İlk kez Tunceli’de, bir işletme, bu sayıda işsiz insanı istihdam etmişti.
    Sayın Valimiz de işsizliği giderici, istihdam sağlanmasını, amaçlayan, yaklaşık 300 kişiyi istihdam edecek, üretim yapacak, kapasitede bir tekstil, fabrikası için gerekli olan bir bina inşa, ettirmişti. Donanıma, hazır hale getirilmesi, işletmeye açılması için ihaleye çıkarılmıştı. İhale, bizimde beklentimiz olan tekstil dalında, iş adamı olan Selçuk BOZKURT ta kalmıştı.
     Bu bizi sevindiren bir haberdi. Yüzlerce aileye, yeni bir ekmek kapısı daha açılacaktı. Bu dalda iş adamı olan, dış ülkelere ihracat yapan Selçuk Beyin, kısa zamanda 300 kişiye ekmek kapısı olacak, fabrikayı donatarak işletime hazır hale getirmesi sabırsızlıkla beklenmektedir.
    Devletin, işvereni, istihdam sağlamakla görevli Sayın İŞ KUR Müdürünü aradım. Sayın Müdür, uzun yıllardır. Tunceli’yi, İlimizi, mesken tutmuş. Görevini sürdüren, görevi süresince, binlerce insanı, işsizi, çeşitli kurumlarda istihdam etmiş. Halkla diyaloğu olan, başarılı bir kurum müdürüdür
   Tunceli ilinde, görev yapmayı seven müdürden, yakın zamanda yapılacak seçim öncesi, hayata geçirilecek istihdam ekmek kapısı projelerinin olup olamayacağını sordum.
   Güvenli bir ifadeyle, Gençlik Spor Bakanlığının açtığı 60 a yakın işsiz gençlerimizi istihdam ederken, sağlık Bakanlığının açtığı 50 kişilik istihdam kadrosu için başvuruları bakanlığa ilettik. Önümüzdeki yıl, daha çok işsizlerimizi istihdam etmek için etkin bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
    Sayın İŞ KUR Müdürü, gelecekten yana umutluydu.
     Bizde.
    

 


   
 
   

 

 

 

 

 

 

 

 


   
   
                   

Bu yazı toplam 2524 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim