• BIST 10739.57
 • Altın 2501.729
 • Dolar 32.2223
 • Euro 35.0087
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • Tunceli 19 °C

DOMUZLAR ŞEHRİ BASMIŞ

Fikri TAŞ

Atatürk Mahallesinden bir okurum aradı. ‘Hocam haberiniz var mı? Atatürk Mahallesini, yaban domuzları, basmış.’ dedi. Güldüm.’Biraz abartılı olmuyor mu? Tamam. Mahallenin kenar köşesindeki çöplüklerden beslenmek için gelmiş olabilirler. Hemen her yıl, bu mevsimde, mahallenin kenar, köşelerindeki çöplüklerde, bunlara rastlamak mümkündür.’ dedim.
    ’Okurum, ‘Hocam, ÇARŞI MARKETİN, bulunduğu yer, mahallenin kenar köşesi midir? Ta oralara kadar gelmişler. Mahallenin her yerinde akşamları sürüler halinde bunlara rastlamak, bunlarla karşılaşmak mümkündür. Akşamlar bırakın çocukları,  biz bile korkudan dışarı çıkıp gezemiyoruz. Bu hayvanların dışkılarında hastalıklara yol açan, tedavisi zor olan tenyalar, bakteriler, varmış. Çevre il Bingöl de, bu görülmüştür. Sokaklara bıraktıkları dışkılıkları, sokakta, gezinen, oynayan çocuklara bulaşıp, bu tedavisi zor olan bulaşıcı hastalıklara yol açabilirler. Yetkililer, mutlaka gerekli önlemleri almalıdırlar. Gerekli önlemleri almalıdırlar. Derken bu yaban hayvanlarını öldürsünler demiyorum. Mahalleye girmelerini öldürmeden önlesinler.’diyerek benden ricada bulundu. ‘Bunu köşenizde dile getirin.’ dedi.
   Daha önce Atatürk Mahallesinde oturan arkadaşlardan da domuz sürülerinin akşamları mahallenin çöplüklerine geldiklerini, dinlemiştim. Okurum, Haklı olmalıydı. Yanalız hastalıklara, yaralamalara, değil, trafik kazalarına da yol açabilirler. İnsanlara saldırıp yaralayabilirler. Giderekte, artarak, mahallenin her köşesine yayılabilirler.
   Geçmiş yıllarda, Ülkenin sıkıyönetimle yönetildiği yıllarda, domuz sürüleri köylülere, ekili alanlara, o kadar çok büyük zararlar vermiş olmalılar ki, ilin ilçelerinden toplanıp gelen muhtarlar, benimde bulunduğum toplantıda, askeri komutandan, Köylerinin, ekili alanlarının, domuzlardan, korunmasını,  domuzların, avlanmalarına izin verilmesini istemişlerdi.
   Yaban hayvanlarından sorumlu TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ, kendiler ininde ikamet ettikleri mahalledeki, mahallelinin, şikâyetini dikkate alarak gerekli tedbirleri almalıdırlar.
    Atatürk mahallesindeki okurumla, telefonla konuşmalarımı dinleyen misafirim, bir başka, okurum, Gülerek, ‘Domuzlara,  nerdeyse köpekler kadar alıştık. Duyduğumuz kadar ile Atatürk mahallesinde oturan bazı aileler, akşamları domuzların korkusundan çocuklarını alıp serin havada dışarıya çıkmaya, gezmeye, korkarlarken, bazı ailelerde, çocuklarını yaban domuzları ile tanıştırmak için sokağa çıkar maktalarmış.’ diye duyduklarını anlatırken, bir başka benzer sorununda, sokakları dolduran başıboş köpekler olduğunu söyledi. ’Tamam. Hayvan hakları, korunması gereken haklardandır. Buna itirazımız yok. Biz, toplumu rahatsız eden, hatta bulaşıcı hastalıklar için tehlike yaratan köpeklerin imha edilmesini kesinlikle istemiyoruz. Eskilerde, acımasızca, imha ediliyorlardı. Biz, bunların, belediyelerce, ilgili kurumlar tarafından, kısırlaştırılarak, toplama bakım yerleri düzenlenerek, barınmalarının sağlanmasını, ıslah edilmelerini istiyoruz. Bu uygar ülkelerde hep böyledir. O ülkelerde, sokaklarda bir tek başıboş sahipsiz köpeğe rastlayamazsınız. ’Diyerek, başıboş sokak köpeklerinin uygar ülkeler gibi ıslah edilmelerini istedi.
  Biz bunları konuşurken, bizim gazeteci Kadir MERKİT geldi. Konuyu öğrenince, tam bir hayvan hakları savunucusu çıktı. ‘Ne yani.’dedi. Atatürk Mahallesi bir zamanlar, betonlaşmadan önce onların, Domuzların mekânı değimliydi. Biz onların mekânlarını ellerinden aldık. Geçmiş yıllarda, bir yaban domuzu, yiyecek için geldiği Samsun'lular tarafından taşlarla linç edilerek öldürülmüştü. Haberi kamuoyunda, hayvan hakları savunucuları tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Aynı şekilde Dersim Atatürk Mahallesine ise; yiyecek için gelen yaban domuzuna mahalle halkının elleriyle ekmek vermeleri, basında haber olmuş, büyük övgü almıştı.’
   Kadir hızını alamamıştı. ‘Her canlı bizim gibi doğanın bir parçasıdır. Bizim yaşamaya ne kadar hakkımız varsa, onlarında o kadar hakkı vardır. Kimsenin onları rahatsız etmeye yok saymaya hakkı yoktur. Onlar yaşamda bir denge unsurundur. Onlar olmazsa denge bozulur.’ diyerek domuzlara köpeklere sahip çıktı.       
     Şehir yaşamından ve temizliğinden sorumlu BELEDİYE BAŞKANLIĞI DA, bu konuda üstüne düşen tedbirleri almalıdır.
  Hayvan haklarını korumak isterken, insan hakların da koruyalım.
   +   +   +
   HABERİM OLSAYDI

   Sayın Valimiz, yeni üretim tesislerinin olduğu ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE, incelemelerde bulunmuş.
   Sanayi alanında üretim yapan tesislerinin olmadığı, ilimizde küçükte olsa bir fabrika kadar olmasa da, üretim yapan tesislerimiz, bizim için, DERSİM için özeldir. Anlamlıdır.
   Sayın Valimiz, bu küçük üretim tesislerinin, gelecek için önemli girişimler, adımlar, olduğunu takdir etmiş olacak ki, İncelemelerde bulunmuş. Devlet olarak, gerekli destekleri sağlayacaklarını, yanlarında olacakları güvenini vermiş olmalıdır.
   Sayın Valimizin bu incelemelerde bulunacağını bilseydim. Bende katılırdım. Dönüş yolunda, karayolunun hemen kenarında, Mardin DERİK’ten gelipte tarım alanında DERSİM çiftçisine ve köylüsüne örnek olan 2 genç yoksul kızlarla tanışmalarını ve yaptıklarını görmelerini isterdim.   
    Olmadı.
FİKRİ TAŞ
 

Bu yazı toplam 1937 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim