• BIST 7913.76
  • Altın 1864.371
  • Dolar 28.9774
  • Euro 31.2033
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 8 °C
  • Tunceli 9 °C

DERSİMİN FARKI

Fikri TAŞ

 Uzun yıllar ALMANYA’DA çalışmış, yazılarımı takip eden bir okurum gazete yerime geldi. DERSİMDE yayınlanan gazeteleri dergileri, kitapları sordu. DERSİM hayranı, tam bir DERSİMLİYDİ. Yurt dışındaki kazanımları ile ünlü turist kenti ATALYADA, tatillerde kalabileceği bir yazlık. DERSİMDE DE kalabileceği bir daire almış. Antalya’daki yazlığını satmayı düşünüyormuş. Sormadan edemedim. ’ANTALYA gibi ünlü bir tatil yerindeki yazlık satılır mı?’dedim. Başını sallayarak,’DERSİM varken ANTALYAYI ne yapacağım. Hocam .’Dedi. ’DERSİMDEKİ güzelliği, ANTALYA’DA bulamıyorum.’Bütün güzellikler, DERSİMDE.’derken gözlerindeki inanmışlık, kararlı bakışları, görülmeye değerdi.
   ANTALYA’NIN, sıcağı dururken, karda kışta soğukta DERSİMİ tercih etmiş. Pülümür vadisini, mekân seçmiş. MARÇİK, KARA HEYDONUN YERİ, KUTUDERE, ZAĞGE, mekânı olmuş. Sabah gidip akşam geliyormuş. Vedalaşırken,’Hocam DERSİM, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir kenttir. Onunla, onun farklılığı ile övünüyorum. Gurur duyuyorum.’Diyerek görüşmek dileğiyle ayrıldı.
  Okurum haklıydı. DERSİM o kadar farklı bir kent ki, farklılığı, saymakla bitmez. Doğası ile insanı ile kültürü ile farklı bir kenttir.
  Farklı kimlikli, farklı kültürlü, farklı, inançlı, insanların, bir arada, dostça yaşadığı bir birbirlerine, saygı duyduğu bir kenttir.  
   DERSİM, farklılıkları, zenginlik sayan, çağdaş, kültürlü, düşüncelerin ağırlıklı olduğu, yaşandığı, bir kenttir.
   DERSİM, okuryazar, tahsilli, oranı ile ülke çapında, önde gelen bir ildir.
   Hırsızı, yan kesicisi, dolandırıcısı, olmayan güvenli, bir kenttir.
   DERSİM, kadına, şiddetin yaşatılmadığı, kadın cinayetlerinin, işlenmediği, kadının saygı gördüğü, kadın erkek eşitliğinin yaşandığı, kadının, okuduğu, kadın tahsilli oranının, yüksek olduğu, ekonomik, sosyal, kültürel, hayatta, büyük oranda yer aldığı, kadına, ikinci sınıf muamelesinin, yapılmadığı, kadına laf atılmadığı, tek ildir.
   DERSİM, devlete karşı olan vatandaşlık görevlerini, aksatmadan yerine getiren, vaktinde vergisini ödeyen, vergi ödemede, ülke çapında hep önde olan bir ildir.
   Kutsal mekânları, ziyaret yerleri ile adeta evliyalar, kentidir.
   Ender görülen, hatta hiç görülmeyen, endemik,( bir başka yerde, bir başka coğrafyada olmayan) türlerle zengin bir doğa harikasına, sahiptir.
MEZOPOTAMYA’YA, can veren, hayat veren FIRAT Akarsuyu, DERSİM Coğrafyasında, MUNZUR Dağının eteklerinde, MUZUR suyu olarak MUNZUR Gözelerinden çıkar. Oluşturduğu MUNZUR Vadisinden akarak, DERSİM Coğrafyasına, doğa zenginliği, katar. DERSİM şehir merkezinin içinden geçerek, şehri, bir kıyı kenti, martıların, kenti yapar.
   Dünya da DERSİMDEN başka, içinden iki nehir, akarsu, akan bir başka şehir yoktur. Sadece DERSİMDE, iki akarsu, şehrin içinden akarak, geçtikleri DERSİM coğrafyasına, zenginlik katarlar. Renk verirler. Hayat verirler.
   Bir başka coğrafyada bulunmayan endemik türlerle dolu DERSİMDE, Dünyada ilk kez keşfedilen yeni endemik türler bulunur.
   Orman Ve Su İşleri Bakanlığı,15 Bölge Müdürlüğü şube Müdürü Haydar GÜRSÖNMEZ’İN, yaptığı açıklamayla, birçok hastalığa iyi geldiği kanıtlanmış,  KENGER bitkisinin iki yeni türü, yapılan çalışmalar sonucu, DERSİM Coğrafyasında keşfedilmiştir. Dünyada 6 farklı türü bulunan KENGER bitkisinin sayısı DERSİMDE keşfedebilen iki yeni KENGER türüyle, dünyada nesli tükendiği düşünülen, sadece DERSİM Coğrafyasında varlığını sürdüren KALAN NAKILI kenger türü bitki ile birlikte 9’a çıkmıştır.
   Yine, dertlere deva, DAĞ SARMISAĞI, GULİK, DERSİM Coğrafyasının endemik türleridir. Ürünleridir.
   Aynı şekilde insan sağlığı için yararlı KUNKOR MANTARI, DERSİM Coğrafyasına, özgü, endemik bir bitkidir.
   KIRMIZI BENEK ALABALIK, benzeri başka akarsularda olsa bile, DERSİMİN, MUNZUR Suyundaki alabalık, bir başka endemik türdür. Dünyayı, karış, karış, bilen AMERİKALILAR, bir zamanlar, özel uçakları ile MUNZUR’UN Alabalığı için MUNZUR GÖZELERİNE, DERSİM’E, gelirlerdi.
  Saymakla bitmeyen bitki türlerinin yanında, yine bir başka coğrafya da olmayan UR KEKLİĞİ, DERSİM Coğrafyasında yaşamaktadır. Seyretmeye doğamayacağınız kınalı keklik, DERSİM Coğrafyasını mekân seçmiştir.
 Dünyada, nesli tükenmekte olan, hemen her coğrafyada, yaşayamayan DAĞ KEDİSİ VAŞAK, DERSİM Coğrafyasında, varlığını sürdürebilmektedir.
  Yine doğayı süsleyen, zenginleştiren türlerde, Ayılar, kurtlar, tilkiler, yaban domuzları, DERSİM Doğasının zenginlikleridir.
  ERZURUM’UN, PLANDÖKEN, BURSANIN, Uludağ’ı, BOLUNUN Kartal kaya’sı,  KARSIN Sarıkamış’ı, varsa, DERSİMİNDE, ünlü OVACIK, kayak merkezi vardır.
   Güneşli bir günde, Sayın Valimizle sokakta birlikte yürüyorduk. Çok samimi içten bir ifade ile’Bakın.’Dedi .’Ülkeye, barış, güven, huzur, gelse, bu kent, ilgi odağı, bir kent olur. Dünyanın her yerinden insanlar, buraya, gelirler.’Dedi.
   Ülkede beklenen barış rüzgârları, esmeye başladığında, DERSİMİN, ülkenin ünlü turizm, kentlerinden biri olacağından kimsenin asla şüphesi olmasın. Barış rüzgârlarının esmesini, istemeyenler, ne yaparlarsa, yapsınlar. Barışın gelmesini, Engelleyemeyeceklerdir. Bir gün, bütün ülkede, esecek barış rüzgârları, DERSİM’DE DE, esecektir.
   İşte o zaman DERSİMİN farkı, bir dünya kenti olduğu, daha çok, görülecektir.
   O günlerde gelecektir.
   Kimsenin şüphesi olmasın.

Bu yazı toplam 1375 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim