• BIST 7913.76
  • Altın 1864.371
  • Dolar 28.9774
  • Euro 31.2033
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 9 °C
  • Tunceli 7 °C

DAHA ÇOK HİZMET İÇİN

Fikri TAŞ

     Özel İdare Genel Sekreteri bizzat arayarak, 'Kurumumuza yeni araçlar aldık, Teslim törenine sizinde katılmanızı istiyoruz.' dedi. Belirttiği gün ve saatte, yürüyerek tören alanına gittim. Törene katılım yoğundu. Teslim edilecek araçlar sıra, sıra dizilmişlerdi. Kurumun personelinin yanında, kalabalık dizili bir öğrenci gurubu da vardı. Öğrencileri görünce keyfim kaçtı. Acaba dedim. 'Örneklerini yaşadığımız törenlerin benzeri, askeri manga gibi tören kalabalık olsun gösteri için mi getirilmişler.' diye düşündüm. Genel Sekreterin elime tutuşturduğu törenle ilgili açıklama broşürüne göz atınca rahatladım. Valiliğimiz tarafından koordine edilen, Genel Sekreterlik tarafından yürütülen, SODES tarafından finanse edilen, 'BU ÇOCUKLAR BİZİM' projesi kapsamında, düzenlenen spor yarışmalarında başarılı dereceler alan, ödüllendirilmek istenen öğrencilermiş. Buna çok sevindim. Törene yanında Emniyet Müdürü ile birlikte katılan Sayın Valimizinde dikkatini öncelikle öğrenciler çekmiş olacak ki doğrudan onlara yöneldi. Onları sordu. Onları ödüllendirerek, onlarla fotoğraf çektirerek araçların teslim törenine geçti. Kurumun bünyesine katılan son model araçlar, birer teknoloji harikası göz kamaştırıyordu. Hele bozulmuş asfalt yolları tek başına onaran araç, kuruma en önemli katılımdı. Kesilen kurban, dakikalarca çırpınan kurbanlık, etrafa yayılan kan, güzel görüntüler değildi. İkram edilen öğle yemeğinde de kurumun hizmetleri konuşuldu. Vali Bey, Genel Sekreterden, yetkililerden, hizmetlerin aralıksız aksatılmadan yürütülmesini istiyordu. Sabahleyin gözaltına alanları merak eden gazetecilere, Vali Bey açıklama yaptı. ASALAK adı altında sürdürülen operasyonla tefecilik yaptıkları iddia edilen 15 kişi gözaltına alınmıştı.
    Köye hizmet götüren kuruma, KÖY HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ, kısaca YSE, denilirdi. Yakın zamanda İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlanan Köy Hizmetleri Müdürlüğü İL ÖZEL İDARE GENEL SEKRETERLİĞİ unvanını aldı. Genel Sekreterlik oluşturulmadan önce bağımsız bazı müdürlüklerde hizmet alımların da, Genel Sekreterliğe bağlanarak hizmet alanı genişlemişti.
   90'lı yıllar, silahlı çatışmaların yoğun olduğu, Olağanüstü Hal Kanununun yürürlükte olduğu yıllardı. Köylere hizmet götürmekle görevli Köy hizmetleri Müdürlüğü terör gerekçesi ile köylere hizmet götüremiyordu. Personeliyle, araç gereci ile adeta müdürlük binasına kapanmışlardı. Belediyenin araç gereçleri yeterli olmadığından şehir içindeki yollar bile harabe durumunda çukurdan geçilmiyordu.
   Bu koşulların yaşandığı o günlerde Köy Hizmet Müdürlüğüne, 9 adet araç alınmıştı. Teslim töreni için iki kişi olan biz gazetecilerde çağrılmıştık. Köy hizmet Müdürlüğüne giden yol, çukurdan geçilmiyordu. Teslim Töreninde O günün Valisine, 'Sayın Valim, sizde gördünüz. Müdürlüğe çıkan yol bile kullanılmaz halde, hizmet üretilmeyecekse yeni araçlar alınsa bile neye yarar demiştim.' Sayın Vali,'Bana değil, bu hale getirenlere, şehir içindeki yolları bile onaramayan Tuncelili Müdürlere sorunuz.' demişti.
  Bugünde hizmet alanı genişleyen Özel İdare Genel Sekreterliğinin başında yine bir Tuncelili var. Çatışmalı ortama rağmen, dairede, makamında oturduğu yok. Sürekli yollarda. Köylerde. Kurumu tarafından sürdürülen çalışmaların başında. Başarılı bir şekilde sürdürülen bu çalışmaların sonucunda terk edilmiş mezralara bile yol gitti. İçecek suyu gitti. Hizmet gitti.
     Kuruma katılan yeni araçlarla kurumun hizmet kapatisesi artacak, ilçelerimize köylerimize daha çok hizmet götürülecektir.
   
        


      Fikri TAŞ
    [email protected] 

Bu yazı toplam 1430 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim