• BIST 8026.27
  • Altın 1938.909
  • Dolar 28.928
  • Euro 31.4766
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • Tunceli 4 °C

BARIŞIN AYAK SESLERİ DUYULURKEN, İLİMİZDEKİ KURUMLAR.

Fikri TAŞ

   Onlarca yıl süren, birkaç yıl ara verilen, iktidar, uğruna, tekrar başlatılan kardeş kavgası, ülkeyi, yakıp, tahrip ederken, devlet kurumlarının, çalışmalarını güvenlik gerekçesi ile yeterince yerine getirmeyişleri, ertelemeleri, ülkeye, ayrıca büyük bir kayıp verdirmiştir.
    İlimizde, temel alt yapı hizmetlerini yürüten kurumlar, bu çatışmalı ortamda en çok güvenlik sorunu yaşayan kurumlar oldu. Hizmetlerini iş makineleri ile yürütmek durumunda olan bu kurumlar, ilçelere, köylere, güvenlik nedeni ile hizmet götüremediler. İlçelere, köylere, götürülecek hizmetler bir başka bahara kaldı. Köyümüzün, bir kilometrelik yolunun asfaltlanması da aynı şekilde bir başka bahara kaldı.
   Bu kargaşalı, çatışmalı ortamda çalışmalarını, aksatmayan, hatta artırarak sürdüren İŞ KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ,MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ,ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ, Sayın Valimizin de desteğiyle başarılı çalışmalarını, ara vermeden, ertelemeden, sürdürdüler. Sürdürmektedirler.
  Ülke genelinde işsizlerin oranı hızla artarken, önemli bir sorun olarak ortaya çıkarken, İŞ KUR Müdürlüğünün, başarılı çalışmaları ile ilimizde işsizlik oranı büyük oranda düşmüş. Kahveler, kafeteryalar büyük oranda boşalmıştır. Yüksek örgenimi tamamlamış, iş bulamamış gençlere kısa vadelide olsa İŞ KUR Müdürlüğünün iş vermesi sigortalı yapması, onların geleceğe umutla bakmasını sağlayacaktır. Yoksul ailelerin bireylerine, kadınlarına, iş vermesi, yoksulluklarını bir ölçüde gidermeleri, sosyal hayata, topluma girmelerinin sağlanması, önemli bir kamu hizmetidir, insana yapılmış, önemli bir yatırımdır.
  Yine İŞ KUR Müdürlüğünün toplum destekli çalışmaları ile işsizlere iş verilirken, açtıkları meslek eğitimleriyle, kurslarla, çok insan, meslek sahibi yapılmış. İş kurmaları için gerekli her türlü destek sağlanmıştır.
   İşsizlik, yoksulluk, insan yaşamında, insana, en çok acı veren, insanı, umutsuzluğa, çaresizliğe düşüren, toplumdan dışlayan bir karamsarlıktır. Bunu gidermek çözmek, insana yapılmış, insanı sevindiren yaşama kazandıran, gelecekten yana umut veren en büyük iyiliktir. Yatırımdır. Tunceli İŞ KUR Müdürlüğü, toplumun bu öncelikli, insanı, sorununu, çözmek için ön yargısız başarılı çalışmalar yürütmüş. Yürütmeye devam etmektedir.
   İŞ KUR Müdürlüğünün, başarılı çalışmalarının yanında Üniversitede 1075, kişiyi, işsizi, istihdam etmesi, ilimiz insanı için büyük bir yatırımdır.
     Milli Eğitim Müdürlüğü de, ülkeyi kaosa sürükleyen bu çatışmalı ortamda çalışmalarını aksatmadan yürütmüş, merkez dâhil bütün ilçelerdeki eğitim öğretim için gerekli hazırlıkları, eğitim başlamadan önce yapmış, eğitim, öğretimin, eksiksiz başlamasını sağlamıştır.
    Tarım İl Müdürlüğü de, daha önceden hazırladığı hayata geçirdiği tarım alanındaki projelerini aksatmadan, yürütmüş. Tarım alanında İhtiyaç duyulan yeni projelerin gerçekleşmesi için de valilik, bakanlık düzeyindeki taleplerde bulunmuş, ısrarcı olmuştur. İlçelerde, köylerde uygulamaya koyduğu projelerin verimli olması için, çalışmaları aralıksız sürdürmüştür. Sürdürmektedir.
   Orman İşletme Müdürlüğü, çatışmalı ortama rağmen, çalışmalarına ara vermemiş, orman alanlarının, bakımı, korunması konusunda çalışmalarını sürdürmüştür. İş Kurdan sağladığı çoğu orman sahalarının bulunduğu köylerden aldığı 425 geçici mevsimlik işçilerle ormanlarının temizliğini, bakımını sürdürmüştür.
  İlçelere ve köylere, temel alt yapı yol, su, hizmetlerini, götürmekle görevli en büyük kuruluş, KÖY HİZMETLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ, çatışmaların yaşanmadığı çatışmasız süreçte de götürmesi gereken hizmetleri, götürmemiştir. Milyonlarca bütçesi olan Genel sekreterlik, İlin, 7 ilçesi ile köylerine, içme suları için 50 bin lira, köy yolları içinde sadece 100 bin lira ödenek ayırmıştır. Araçların hizmet yerine intikalini sağlayacak yakıtı bile karşılamayacak kadar gülünç bir para ile ilçelere, köylere, yol su hizmeti götürülmesi, planlanmıştır.Hizmet üretmeyi, ihtiyaç duyulan yerlere, hizmet götürülmesini, gönülden isteyen Sayın Valimize rağmen, hizmet götürülmemekte ısrar edilmiştir. Hizmetten kaçınılmıştır. Genel Sekreterliğin, yapması gereken hizmetleri, köye, hizmet götüren birlik Kuruluşuna, yükleyerek hizmetten, kendini muaf sayması, kaçınması, geçerli bir mazeret değildir.
   Aynı kurumun, hizmet götürecek iş makinalarının, araçlarının, çoğuna yakınının, Genel Sekreterliğe atanmasında payı olan ayrıcalıklı bir ilçemizde, iş mevsiminde,6 ay boyunca, hizmete hazır konuşlandırılması, tutması, açıklanması, sorulması, gereken bir Keyfiliktir. Keyfiliğin ötesinde kurum araçlarının, şahsi araçlarıymış gibi kullanılmasıdır.
   Görev süresini doldurup bir an önce gitmeyi hesaplayan, hizmet üretmeyen, kurumların yöneticileri, şunu iyi bilsinler ki bu aynı zamanda ülkeye de yapılmış bir kötülüktür. Biz bu kurum yöneticilerini, tanımaya, tanıtmaya, devam edeceğiz.
   Kurumların hizmet üretmesini gönülden isteyen, Devletin sağladığı imkânların yararlı bir şekilde kullanılmasına özen gösteren, çaba sarf eden Sayın Valimize rağmen, kurum yöneticilerinin, keyfilikleri, görmezden gelinecek eksiklikler değildir.
   Ülkeyi, yasa, acıya, boğan büyük bir katliamın ardından, BARIŞIN, adımları atıldı.
   Darısı, Devlet Babanın başına.

 

 

Bu yazı toplam 1597 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim