• BIST 9334.13
  • Altın 2033.731
  • Dolar 31.1223
  • Euro 33.7879
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C
  • Tunceli -1 °C

YENİ VALİMİZ GÖREVİNE BAŞLADI

Fikri TAŞ

   Yeni Valimiz görevine başladı. İlimize atanan her yeni Vali gibi yeni Valimizde, merakla beklendi. Merak edildi.
   İlk, önceki Valilerimiz, hizmetleriyle, Dersim Halkına, duydukları Sevgi, güven ve dostlukları ile DERSİM Halkının sevgisini kazanmış, Saygı ile anılacak, hatırlanacak, Valiler listesine katılmışlardı.
   Yeni Sayın Valimizi, protokolde görevli kurum Müdürleri, Sivil toplum örgütlerinin başkanları, Valilik çalışanları, basın mensupları karşıladı. Karşılayanlara teşekkür edip çıktığı makamında kabul ettiği, el sıkışmadan uzaktan tanıştığı basın mensuplarına, verdiği ilk demecinde, rahat düzgün, bir ifadeyle,’yöneticilik anlayışım, iyi niyete dayalı, insanları ayırmayan, hoş görülü, insan haklarına dayalı, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı oldu. Bizim anlayışımıza göre her Türk Vatandaşı saygı değerdir. Onurludur. Hepsinin derdi bizim derdimizdir. Onların dertlerine derman olmak için geldik.’ diyordu.
  Mesaj, Sayın Valimizin belirttiği gibi, çağımızda değişen ön yargısız yöneticiliğinin, tarifiydi.
   Daha öncede bu köşede dile getirmiştim. İlimize atanan devlet yetkililerine, ilin halkı ile ilgili verilen ön bilgiler, hep bu halk, için, bu il için, aleyhte ön yargılara yol açmıştı. Bunun doğru olmadığı görülünceye kadar geçen sürede de hizmetler büyük ölçüde aksamıştı. Geçmişte, Valilik makamındaki, bir yetkiliyle, özel sohbetimizde, ’geldiğimiz ilk günlerde bize anlatılanlarla, belli bir süre dışarı çıkmaya, halkla buluşmaya, konuşmaya, korkar olmuştuk. Sonrasında gördük ki, bize anlatılanların hiç biri doğru değilmiş.’sözleri bunun doğruluğuydu.
   Bu ön yargı sonucu, makamda yıllarca çalışmış, hiçbir eksikliği güvensizliği, görülmemiş DERSİMLİ, kökenli memurlar, güvenilmeyen, ötekiler, diye yerlerinden alınıp, arka odalara, görevlere kaydırılmışlardı. Özel Kalem müdürlü unvanlı DERSİMLİ memura güven duyulmamış ve yerinden alınmış. Yerine unvanı olmayan, öteki olmayan, kendilerine göre güvenli bir memur getirilmişti. Bu resmen ayırımcılıktı, DERSİMLİLERE güvenmemekti. Bu, çocukları arasında ayırım yapan DEVLET BABAYA yakışmayanıydı.
   Bunlar geçmişte yapılanlardı. Yeni Sayın Valimiz, ilk demecinde ayırımcılığa karşı olduğunu, buna izin vermeyeceğini samimi olarak ifade etmişti. Biz bunu, bir güvence olarak görüyor. Sayın Valimizin birlik ve bütünlüğümüze zarar veren bu tür uygulamalara, izin vermeyeceğine inanıyoruz.
   Giden Sayın Valimiz, devre arkadaşı olduğunu söylediği yeni Valimiz hakkında güven verici ifadeler kullanmıştı.
   İlimiz için, kendisi için hayırlı olsun.
    
++++

ACİL SERVİSTE HALA YETERLİ DOKTOR YOK
 
   Hafta sonuydu. Eşim rahatsızdı. Acile gittik. Acil doktorlarının bulunduğu başvuru, muayene salonu, muayene odaları, müşahede odaları, deyim yerindeyse ağzına kadar hasta ve yakınlarıyla doluydu. Hastaların bir kısmı ayaktaydı. Bizde ayakta kalmıştık. İki doktor koşturup duruyordu.
   Hastane görevlilerine sordum. ‘Doktorlar yeterlimi.’ dedim. ‘Hocam görüyorsunuz. Sizce yeterlimidir. Üstelik bu doktorlar doğrudan acil doktorları değil. Biri 112 de, bir diğeri bir başka görev yerinden yardıma gelmiş doktordur.’ dedi.
   Acil serviste doktor yetersizliğini birkaç kez bu yazmış, aciliyetini, önemli bir sağlık birimi olduğunu dile getirmiştim.
   Biz serviste beklerken, intihar girişiminde bulunan bir hasta, bu önemli sağlık biriminde hayata döndürülmüştü.
   Giderek büyüyen, nüfusu artan bir kentte, sadece bir Hastane, sadece bir acil servis, varsa, bir ikincisi yoksa açılamıyorsa, tek olan hastanemiz, tek olan acil servisimiz, yeterli doktorlarla, donatılmalıdır.
   Başta İlin Valisi olmak üzere, Sağlık Genel Sekreteri, Sağlık Müdürü bu konuda üstlerine düşeni fazlası ile yapmalıdırlar. Doktor taleplerini ısrarla sürdürmelidirler, taleplerini sürekli gündemde tutmalıdırlar.
   Hemen her ilde tıp fakülteleri açılmış iken, yılda bizlerce tıp mezunu doktor, sağlık ordusuna katılırken, doktor yetersizliğini anlamak mümkün değildir.
  Yeni hastane, eski hastaneye oranla, çok daha iyi, daha donanımlı, düzenli bir hastane, doktorların yanında, hastadan hastaya koşan, beyaz önlüklü dediğimiz bayan çalışanları, hizmetleriyle doktorlar kadar, hastalara şifa dağıtmaktaydılar.
   Müşahede odasında üstümüzde dolanan sivrisinek, sık, sık açılan dış kapıdan hastalarla birlikte girmiş olmalıydı.
  Acil servis, adı üzerinde acil sağlık vakalarına koşan sağlık birimi, acil vakalarda hastaların ona, onunda acilen doktorlara ihtiyacı vardır.

        Fikri TAŞ

*Sitemizde yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir.
Bu yazı toplam 1465 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim