• BIST 9334.13
  • Altın 2031.435
  • Dolar 31.1244
  • Euro 33.7714
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C
  • Tunceli -1 °C

ÜNİVERSİTEMİZİN YENİ REKTÖRÜYLE

Fikri TAŞ

   Üniversitemize, DERSİMİN, Bacasız FABRİKASI demiştim. Sanayinin, çeşitli dallarda, üretim yapan tesislerin, olmadığı ilimizde, çalışan kadrosuyla, binlerce örgencisi ile ilimizin bacasız fabrikasıdır. İlin ekonomik, sosyal, kültürel, hayatını şekillendirecek büyük bir kurumdur.
   İllerin, kalkınmasında, önemli bir kurum olan Üniversiteler, ilimiz için de önemli büyük bir kurumdur. Böyle büyük bir kurumun başı, REKTÖR DE, İlimizde, büyük bir makamdır. İlin, önemli sorunlarında, belirleyici olan, karar veren bir makamdır.
   DERSİM için önemli, büyük bir kurumun başına, yeni seçilmiş, yeni görevine başlamış, Sayın REKTÖRÜ,  gazeteci arkadaşlarla makamında ziyaret ettik. Kendilerini kutladık. Kendilerine, DERSİM Halkına, hayırlı olması, dileğinde bulunduk.
   Genç, yaşta Profesör, unvanını almış, DERSİM E yabancı olmayan, komşu ilimiz Elazığlı bir bilim adamı.
   Basını, önemsediklerini, çalışmalarında basının desteğini önemli gördüklerini, ilimizin sorunlarının çözümünde basın tarafından kamuoyunun bilgilendirmesinin önemli olduğunu, ön yargıların aşılmasında, giderilmesinde, basına büyük görev düştüğünü,  ifade etti.
  Çevre Mühendisi olarak DERSİMİN ünlü vadilerinde, çevre, doğa ile ilgili çalışmaları olduğunu, o nedenle DERSİMİN harika doğasını tanıdığını, DERSİM için, DERSİM Halkı için, büyük bir zenginlik olduğunu, barış sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanması, ülkeye barışın gelmesi halinde, İlimizin, DERSİMİN, ilgi odağı olacağını, doğa turizminden büyük kazanımlar elde edeceğini, ifade ederken, samimi yüz ifadesi, dikkatimizi çeken bir kareydi.
   İlimizin, büyük bacasız fabrikasının, büyük patronu, DERSİM, hakkındaki, ön yargıların, giderilmesinin önemli olduğunu, herkesin, özellikle basının, özen göstermesini, çaba sarf etmesini, isterken, üniversite olarak, üstlerine düşeni, yapacaklarını ifade ediyordu.
    Üniversitemizin sayın rektörü, DERSİM doğumlu olmasa da artık DERSİMLİDİR. DERSİMDE kurulan üniversite, DERSİMİ, sosyal, ekonomik, kültürel yönden, kalkındırmak, geliştirmek, işsizliği bir ölçüde giderecek istihdamı sağlamak için kurulmuştur. Üniversitenin ihtiyacı olan mevsimlik işçilerin alımında, Sayın Rektörün,’alınacak işçilerin, DERSİM Halkından olmasını istemesi, gibi üniversiteye alınacak personel içinde aynı önceliğe yer vermeli, özeni göstermelidir. Akademik, personelin dışında, personel alımı, DERSİM Halkından alınmalıdır. Doğru olan, hakkı olan, etik olan da budur.
  Sayın Rektörümüzü, ziyaretimizde, daha önceki rektör döneminde, Rektörlük özel kaleminde çalışan tanıdığımız DERSİMLİLERDEN hiç birini göremedik. Kente döndüğümüzde, gazete yerimde açılan sohbette, konu rektörlükten açılınca emekli bir öğretmen,’Yeni rektör, özel kaleminde çalışan bütün DERSMLİLERİ, almış, başka yerlerde görevlendirmiş.’Demesi bizi şaşırttı. Ziyaretinde olumlu izlenimler edindiğimiz Sayın Rektörün, DERSİM İ, üniversiteyi daha yakından tanıyan, deneyimli, kıdemli sayılacak personelini, değiştirerek, toplumda, güvensizliğe yol açacak bir tasarrufta bulunmasına, inanmak istemedik. Umarız Sayın Rektörümüz, bu konuya, bir açıklık getirecektir.
   ÜNİVERSİTEMİZ, bilimin, eğitimin, yanında, vereceği bilimsel raporlarla, yalnız DERSİM, için değil, ülkemiz içinde büyük bir zenginlik olan doğamızı, kurulmak istenen HESLERDEN, BARAJLARDAN, korumalıdır.
   Sayın Rektörümüz, bizde olumlu izlenimler bıraktı. Başarılı çalışmalarını, gördükçe kamuoyu ile paylaşmak görevimiz olacaktır.
   Hayırlı olsun.
  
   

FİKRİ TAŞ

Bu yazı toplam 1083 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim