• BIST 7913.76
  • Altın 1864.371
  • Dolar 28.9774
  • Euro 31.2033
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 9 °C
  • Tunceli 7 °C

OKULLARA, YAŞAMA HAYAT OLSUN

Fikri TAŞ

         “OKULLAR HAYAT OLSUN” Projesinin, Tunceli ili protokol törenine davet edilmiştik.
         Tören yeri, bir zamanların kültür sarayı görevini yapan Halk Eğitim Merkeziydi. Yeni yapılan toplantı salonları, eski kültür sarayını unutturmuştu. ‘Hala orada mı?’diye Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden sordum. Hala orada olduğunu öğrenince sevinerek koşarak gittim.
         Geçmiş yıllarda, öğretmenlik yıllarımda bütün toplantıların toplandığı
Oyunların, tiyatroların oynandığı salondu. Davetliler, izlemeye gelenler salona sığmaz balkonlardan dışarıdaki salonlardan izlenir, dinlenirdi.
         Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği zengin bir programı sunmak için beni görevlendirmişlerdi. İlin bütün protokolü, Tunceli doğumlu 400 öğretmenin sürgününü çıkartan, kavgalı olduğum sıkıyönetimin hala unutulmayan ünlü Valisi, ilin sıkıyönetim komutanları salondalardı.
        Açılışta, sadece programı düzenleyen Milli Eğitim Müdürüne, Valiye, Belediye Başkanına hitaben yaptığım açılış konuşmasını, daha fazla makamlara hitaben yapmadığımı için eksik bulmuşlardı.
        Anılarla dolu salonda, bir kez daha oturmak beni, sevindirdiği gibi o günlere götürdü.
        Ülke çapındaki ilk orta yüksek okullarımızın, çevresindeki alanlar bahçeleri, tatillerde yaşama kapatılır. Bir kaç görevlilinin dışında, yalnızlığa terk edilir kapalı tutulurdu.
       Okulların tatilinde, 20 yıl öğretmenlik yaptığım, Atatürk İlkokulunun önünden geçerken sessizliğe bürünmüş bahçesi hep dikkatimi çeker. Okulların açık olduğu zamanlarda çocuk sesleri ile çınlayan okul bahçesinde, çocuklara rastlayamazdım. Bahçeye ellerimle diktiğim serpilmiş asmanın altında, gölgesinde oturanları göremezdim. Çünkü personelinin dışında kimsenin girmesine izin verilmezde, ondan.
      Daha büyük kentlerdeki daha büyük okul bahçeleri de tatillerde yaşama, çocuklara kapalıdır. Hızla büyüyen yaşamı daraltan günümüz şehirlerinde, çocukların oyun oynayacağı alanlar azalırken hatta yok olurken insanların nefes alacağı, oturup dinleneceği yeşil alanlar da parklarda yeterli olmaz.
     ‘OKULLAR HAYAT OLSUN’ Projesi, toplumsal yaşamdaki bu eksikliği giderecek çağdaş önemli bir projedir.
     Valiliğin Başkanlığında, Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı tarafından ortaklaşa hayata geçirilecek proje, okulların bahçelerini tatillerde de çocuklara çevrede oturan halka açan bir projedir. Projenin ortaklarından Milli Eğitim Müdürlüğü, okul bahçelerini bu projeye tahsis edip açarken, Orman Müdürlüğü yeşillendirmeyi, ağaçlandırmayı, Belediye ise alt yapı hizmetlerini üstlenmiştir.
     Sayın Valimizin, Başkanlığında protokolü imzalamak için imza masasına oturup söz alan bu ortaklığın yöneticileri, Ayrı ayrı projenin önemini faydalarını sorumluluklarını anlattılar.
     Milli Eğitim Müdürü yaz aylarında okul bahçelerini çevrenin hizmetine açacaklarını, halkın çocukların yararlanması için güvenli alanlar ekolojik okul bahçeleri kuracaklarını halkın yararlanmasını öğrenmenin bir ömür sürmesini, sağlayacaklarını ifade ederken;
    Orman Müdürü, Halka çevreye açılacak okul bahçelerinin hayat boyu öğrenme ve dinlenme merkezi olması çalışmalarına ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları ile katılacaklarını ifade ettiler.
   Projenin hayata geçmesinde önemli payı olacak Belediye Başkanı, projenin daha çok yararlı olması Kent’e, daha çok hizmetin götürülmesi için katkısı olacak başka kurumların da bu ortaklığa katılmasının, daha büyük bir iş birliğinin ön adımı olacağını bu projenin önemli ve yararlı olacağını ifade etti.
   Sayın Valimiz, geç kalmış bir girişim olarak gördüğü projenin önemli bir proje olduğunu projeyle toplumsal kaynaşmanın sağlanacağını kaynaşmaya, tanışmaya kapalı apartman yaşamında bir araya gelmeyi tanışmayı sağlayacağını, açılacak bu alanlara kurulacak spor aletleri ile spor yapma imkanı bulamayanların spor yapabileceğini, bilgisayarlarla donanmış kütüphanelerin, hayat boyu öğrenmede önemli görevler üstleneceğini ifade ederek, projenin ülkemize milletimize hayırlı olmasını diledi.
   Projeyi imzalayan ortaklar kadar, tanıklık eden bizlerde ortaklığın üyesi gibi sevinmiştik. Artık okulun bahçesine diktiğim asmanın altında, gölgesinde mahallenin hanımları oturup piknik yapacak bahçede oynayan çocuklarının sevincini paylaşacaklardır.
   Sayın Defterdarımızın dediği gibi, bir ülkenin kalkınması, yararlı yenilikçi projelerin üretilmesi hayata geçirilmesiyle mümkündür.
    Bende katılıyorum.

Bu yazı toplam 1639 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim