• BIST 8026.27
 • Altın 1938.909
 • Dolar 28.928
 • Euro 31.4766
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 3 °C
 • Tunceli 4 °C

HOZAT HALKI YÜKSEKOKUL İSTİYOR

Fikri TAŞ

 Hozat İlçemizin ileri gelenleri, büyük bir katılımla, ilçelerine yüksekokul açılması için Üniversitemizin Rektörlüğünü, ziyaret etmişler. Rektörlükten, ilçelerine yüksek okul açılması için destek istemişler. Yardım istemişler.
   Üniversiteyi ziyaret eden Hozatlılardan birkaç arkadaş, beni de ziyarete geldiler. İçlerinden tanıdık arkadaşlarda vardı. İlçelerine yüksek okul açılması için bütün sivil toplum örgütlerinden destek beklerken bizimde kendilerine destek olmamızı istediler.
   Üniversitemizin açıldığı yıllarda, Kurucu Rektör, BOZTUĞ, her fırsatta, bütün ilçelerde, yüksek okul açacaklarını, üniversitemizin, TUNCELİYE, getirisini, bütün ilçelere, yayacaklarını, ifade etmişlerdi. Buna çok sevinmiştik. Açılacak yüksek okulun, ilçeye katkısının büyük olacağını, ilçeye, sosyal, ekonomik, kültürel destek sağlayacağı gibi, giderek nüfusu azalan ilçelerimizi, şenlendirecekti.
    Heyecanla hep bekledik. Ne yazık ki Sayın Rektör BOZTUĞ, bunu başaramadı.  Oy oranı ile İktidar partisine, yakın görülen sadece iki ilçede, PERTEK, ÇEMİŞGEZEK’TE, yüksekokul açıldı.
   Hâlbuki PERTEK ilçemiz gibi HOZAT, OVACIK ilçelerimiz de, nüfus oranları, konumları, itibarı ile yüksekokulu, hak eden ilçelerimizdi. Turizm ilçemiz, Ovacık gibi, HOZAT ilçemizde, DERSİM Tarihinde önemli yeri olan bir ilçemizdir.
  HOZATLI  misafirlerim,anlattı.Tunceli Üniversitesi kurulduğundan bu güne,,İlçelerine Yüksek okul açılması için çok uğraşmışlar.Sık,sık BOZTUĞUN kapısını çalmışlar.Yeni Rektörümüzün de kapısını çalmışlar.Hatta ilçelerine davet edip.Ağırlamışlar.Sayın Rektörümüzde,Yüksek okulun açılması için elinden geleni yapacağı, sözünü vermiş.
   Üniversitemizin rektöründen söz alan HOZATLILAR, daha önceleri ileri sürülen öğrencilerin kalacakları yerlerinin, yurtlarının olmadığı gerekçesini, engelini aşmak için barınma, yurt sorununu da çözmüşler. HOZATLI bir hayırsever,350 kişilik, bay bayan ayrı, olmak üzere tüm ihtiyaçların karşılanacağı bir yurt yaparak, açılacak yüksek okula bağışlamış.
   ‘Terörün, bir engel olarak ileri sürülmesinin de, doğru olmadığını, ilçelerimizde,  açılmış yüksekokullarda, bu güne kadar her hangi bir terör eyleminin olmadığını, kimsenin burnunun kanamadığını, İlçe halkının, yüksekokullarına, çok değer verdiklerini, sahiplendiklerini, bütün TUNCELİ Halkı şahittir.’ dediler.
    HOZATLI Misafirlerim. Sayın Rektörümüzün desteği ile yüksekokullarının açılacağından yana çok umutlulardı. Sayın Rektörün YÖK nezdinde gerekli girişimlerde bulanacaklarından, oldukça eminlerdi.’Sayın Rektörümüz, İsterlerse, kendileriyle birlikte, bir heyet halinde, YÖK’ÜN, kapısını birlikte çalabiliriz.’ diyorlardı.
  ‘Bütün bu çabalarımıza rağmen, İlçemize, Yüksek Okulun açılmaması, bizi, HOZAT Halkını, çok üzeceği gibi, Sayın Rektörümüzün de, bu konuda yeterli duyarlılığı, samimi çabayı, sarf etmediği şüphesini doğuracaktır ki. Bu bizi, daha çok üzecektir.’ diyorlardı.
   Kendilerine, Sayın Rektörümüzün, verdiği sözün takipçisi olacağından yana emin olduğumu, bu konunun çözüleceğini, umduğumu, beklediğimi ifade ettim.
  Eğitimde, ülke çapında, büyük başarılara, derecelere, imza atan DERSİM Halkından eğitim kurumları, yüksek okullar, esirgenmemelidir. Bu hak edilmiş,  bir hak olmalıdır.
    HOZAT, OVACIK ilçelerimiz, yüksek okulu hak eden ilçelerimizdir. Üniversite Rektörümüzün, desteği ile. YÖK, ilçelerinizde, yüksekokul açılmasına, izin verecektir.’ dedim.
   Daha çok umutlandılar.
   ‘İnşallah’ dediler.
    +  +   +
   GÜRSEL EROL’UN BURS SÖZÜ

    Sayın EROL, milletvekili seçildiğinin, hemen ertesinde, basın, mensupları ile bir araya gelmişti. Basın mensuplarına, DERSİM Halkına hizmet etmek için milletvekili olduğunu, herhangi bir çıkar, unvan, beklentisi içinde olmadığını ifade ederek, Milletvekili maaşına, bir o kadarda ekleyerek, Yüksek öğretimde örgenim gören yoksul DERSİMLİ öğrencilere, burs vereceğini, açıklamıştı. Bu çok anlamlı, çok büyük bir fedakârlıktı.550 milletvekili içinde bu örneğe rastlamak çok azdır. Veya hiç yoktur.
   Benimde yönetiminde olduğum, EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ, derneği, yıllardır, topladığı bağışlarla yüksek örgenimde öğretim gören yoksul aile çocuklarına burs vermektedir.
   Sayın Erol, tek başına bizim bir ayda burs verdiğimiz öğrenci sayısından fazlasına, burs vermiş olacaktı. Buna herkes gibi bende çok sevinmiş. Köşemde dile getirmiştim.
   Yazımı okuyan arkadaşlar, Tunceli Üniversitesinde yoksul öğrencilerin olduğunu, Sayın milletvekilinin, bunlara burs vermediğini, merak ederek bana geldiler. ‘Sayın Milletvekilimiz, sözünde duruyorsa, bizim yoksul öğrencilerimize de burs vermelidir.’ Tereddütlü, ifadeleri üzerine, Sayın Milletvekilinin, sözünde durduğunu, milletvekili maaşına bir o kadar da ekleyerek, burs vermekte olduğunu, bildiğimi, ifade ettim. Meraklarını, tereddütlerini gidermek içinde Sayın Milletvekilini, aradım. Burs verdiği öğrencilerin listelerini bana iletmelerini istedim.
   İkinci gün, mailime gelen listede, 5 TANESİ Tunceli Üniversitesinde olmak üzere,243 öğrenciye, burs verilmekteydi.
  Sayın Milletvekili, verdiği sözünü, yerine getirmiş. Milletvekili maaşının iki katı kadarından, fazla, her ay, ülkenin çeşitli illerinde, öğrenim gören, DERSİMLİ, yoksul öğrencilere, burs vermekteydi. Bu beklide, parlamento tarihinde bir ilkti.
   Listeyi benimle paylaşan arkadaşlarda, buna çok sevindiler. Hatta mümkünse tanıdıkları Tunceli de otursalar da, çok yoksul birkaç çocuğun olduğunu, onlara da verilmesini istediler.
   Sayın Milletvekiline, burs verdiği öğrenciler adına teşekkür etmek istedim.
   +    +  +
BİR BİRİNCİLİKTE RONYADAN

   Küçücük yaşı ile büyük babasının ilham kaynağıydı.3 yaşında çizdiği resimler, bir ressamın kaleminden çıkmış gibi görenleri hayrete düşürüyordu. Kaplumbağa resmi bu köşede yayınlanmış. Büyük övgü almıştı. Bir sergi açacak kadar resimleri vardır.
   Özel KALAN Lisesinin düzenlediği 3.ü, sınıflar arası deneme sınavında il birincisi olmuş. Ödüllere, başarılara, doyamayan, DERSİM’E, bir birincilikte RONYA TAŞ, hediye etti.
   Büyük babası onu kutluyor.

Bu yazı toplam 1435 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim