• BIST 9097.15
  • Altın 2102.26
  • Dolar 31.3568
  • Euro 34.0182
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 11 °C
  • Tunceli 5 °C

GÖNÜLLÜLERİN GECESİNDE

Fikri TAŞ

  TUNCELİ EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ, Eğitime gönül verenlerin, destek olmak isteyenlerin,2007 yılında kurduğu gönüllü bir dernektir. Benimde kurucularından olduğum gönüllü derneğin kurucusu, eski milletvekilimiz Hasan GÖYÜLDAR’dır.

  Eğitimi, kültürü, insan için, gelecek nesiller için, önemseyen, önemli gören, okumak, yüksek tahsil yapmak isteyen yoksul aile çocuklarının, çaresizliğini, çok iyi bilen Sayın GÖYÜLDAR, 1984 yılından beri okumak isteyen yoksul aile çocuklarına kişisel olanakları ölçüsünde burs vererek destek olmuştur. Bu kişisel desteği yeterli görmeyen Hasan Bey 2007 yılında Tunceli Eğitim Gönüllüler derneğini kurarak toplumun bu gönüllü desteğe katılmasını sağlamış, derneğin aracılığı ile her yıl yüzlerce öğrenciye burs verilmesini sağlamıştır.

    Siyasi kariyerin, unvanın tadını alan siyasi şahsiyetler, zamanlarını, kolay, kolay bu gibi hayır işlerine, ayırmazlar. Siyasi kazanım, beklenti, onlar için öncelikli olur.

  Bu, Hasan Bey için öncelikli olmadı. Milletvekilliği yaparken de, eğitime gönüllü olmaktan, vaz geçmedi. Meclisin olduğu Ankara’yla, derneğin olduğu Tunceli, arasında gitti. Geldi. Her fırsatta birkaç örgenciye daha burs kazandırmak için gönüllülerin, kapısını çaldı durdu.

  Milletvekilliği sona erdiğinde de siyasi beklentilerin peşinden koşmadı. Zamanının çoğunu,  gönüllü hayırlı bu işe ayırdı. Bunu hiçbir zaman siyasi bir çıkar aracı olarak düşünmedi.

  Sık, sık Tunceli’ye, derneğin olduğu yere gelip giden Sayın GÖYÜLDAR, mahalli seçimler için aday listelerinin belirlendiği, siyasi çekişmelerin yaşandığı son günlerde, yoktu.

  Merak etmiştik. Öğrendik ki, Ankara’nın, dışında, İzmir’de, İstanbul’da, eğitime gönüllü aramaya çıkmış.

  Kendisi gibi eğitime gönül vermek isteyenlere, İstanbul ATAŞEHİR ASİA Otelinde bir yemek düzenlemiş.

  500 kişilik salon, davet ettiği gönüllülerle dolmuş. Taşmış. Kapısını çaldığı, davetiye gönderdiği, yurt dışından, yurt içinden, Tuncelili iş adamları, CHP’li Belediye Başkanları, CHP Genel Başkanı, Tuncelili, Sayın KILIÇDAROĞLU, Tunceli Eğitim Gönüllülerinin davetine katılmışlar.

  Ünlü sanatçı Laman SAN’IN şarkıları ile müzik ziyafeti çektiği koca salon, büyük kentlerden, İzmir’den, Adana’dan, yurt dışından gelen Tuncelili gönüllülerle dolmuş. Adeta Tuncelilerin gecesi olmuş. Sayın GÖYÜLDAR, geceye, davete, katılanlara, teşekkür ederek yaptığı konuşmasında, ‘Size, Tunceli’den, kucak dolusu sevgiler, selamlar getirdim. Tunceli Halkı, bizim bu gönüllü birliğimize, bir araya gelmemize, dayanışmamıza çok sevinecektir. Bende bir Tuncelili olarak bu göz kamaştıran tablodan büyük mutluluk duydum. Biz bu gecede, özel okullarda, ünlü dershanelerde, ünlü hocalarla, yarış atı gibi hazırlanmış, paralı özel aile çocukları ile bizim, özel olmayan, devlet okullarında okumuş, yoksul aile çocuklarımızın adil, eşit olmayan şartlardaki yarışlarında, kazanan çocuklarımızı, alkışlamak, ödüllendirmek için toplandık. Ödüllerimizle, desteklerimizle, bu yarışı kazanan çocuklarımız, fabrikasız Dersimin, fabrikaları olacaklardır. Doktor, mühendis, hukukçu, olarak bize dönecek olan,  bu yoksul çocuklarımız, insan sevgisinin insan hak ve özgürlüklerin, demokrasinin savunucuları, temsilcileri olacaklardır. Bu birlikteliğin, bu büyük dayanışmanın gerçekleşmesinde büyük payı olan Tunceliler, Sanayi ve Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın MUSA BULUT’A, bu anlamlı gecede hemşerilerini, biz Eğitim Gönüllülerini, yalnız bırakmayıp, bizi onurlandıran Sayın Genel Başkanıma teşekkür ederim. Bugün Sayın Genel Başkanımla, sizlerle övünürken, gelecekte destek olacağımız bu çocuklarımızla övüneceğiz.’ diyerek bitirdiği konuşması, gecenin anlam ve önemini ortaya koymuş. Büyük alkış almıştı.

   Eğitim Gönüllülerinin gecesine katılan, CHP Genel Başkanı, Sayın KILIÇDAROĞLU, eğitimin toplum için önemli olduğunu vurgulayarak, yaptığı konuşmasında, eğitimin, aklın özgürleşmesini sağladığını, Tuncelili Örgencilerin, aklın özgürleşmesi paralelinde dünyayı en iyi okuyanlar olduğunu, sözün, lafın, güzel olduğunu, ancak önemli olanın, eylemde bulunmak olduğunu, yani eğitime katkı vermek olduğunu, ifade ederek, katılımcıların, eğitime destek vermelerini istedi.

   Aynı zamanda hasretlerin giderildiği gecede, beklenenin üstünde büyük bir dayanışma, gönüllülük, sergilenmiş. İki yıl süreyle yaklaşık 200 örgenciye burs sağlanmış. İki yüz aile sevindirilmiş. Büyük yarışı kazanan 200 örgenci ödüllendirilmiştir.

  Dersim Halkını, iyi gününde, kötü gününde yalnız bırakmayan, yanlarında olan, Eğitim Gönüllülerin Başkanı Sayın GÖYÜLDAR, adı gibi göyül verenleri bir araya getirmenin güzelliğini sergilemişti.

  Geceye katılanlar gibi bende kendisini, Sayın Göyüldar’ı çok, çok kutluyorum. Alkışlıyorum.


        Fikri TAŞ

*Sitemizde yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir.
Bu yazı toplam 5992 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim