• BIST 9334.13
  • Altın 2032.675
  • Dolar 31.1218
  • Euro 33.8015
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C
  • Tunceli -1 °C

TMMOB’NE OPERASYON

Fikri TAŞ

   Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği olan kuruluş, kent içinde halkın yaşadığı sorunlara, doğal alanlardaki tahribatlara, karşı mücadele eden, kamusal, yarar ve değerleri korumak amacıyla yürütülen dava süreçlerinde, bilimsel teknik raporlar düzenleyen, bilimsel bilgi ışığında görüş ve eleştirilerini yetkililerle, kamuoyu ile paylaşan, gizlenmek istenilen gerçekleri, halka aktaran, hatalı planlamaları, kentsel dönüşümlerde, yaşanan haksızlıklara, karşı çıkan, çevre, enerji, sorunları gibi çeşitli alanlarda, halkın yararına tavır koyan, halkın yararını, savunan, 81 bir ilde örgütlenmiş, binlerce mimar, mühendis üyesi olan, önemli bir sivil toplum, örgütüdür.

   Bir arkadaşımın imar sorunu, projesi, için gittiğimiz Tunceli TMMOB başkanlığında Başkan İbrahim DEMİR’LE biraraya geldik. 

    Özel sorunun dışında, odanın sorunları açılıp konuşulduğunda, yüzünde gülümsemesi eksilmeyen başkan, beklemediğimiz bir yüz ifadesi ile “tehlike büyük” dedi.

   Merak ve şaşkınlığımız üzerine anlattı. “Şehircilik Bakanlığı, yeni bir yasa ile odamızın elini kolunu bağlamak istiyor. Bizi, odamızı, emirlerinde, arka bahçeleri yapmak istiyorlar. Bu ülkemize halkımıza, büyük bir kötülük olur. Odamız, ranta haksızlıklara, karşı çıkan halkın çıkarlarını koruyan demokrat, özerk, bağımsız, bir sivil toplum kuruluşudur.

   Ancak bizim, teknik, bilisel, çalışmalarımızla, sağlıklı yapılaşmalar, kentleşmeler, gerçekleşebilir. Bizim bilimsel teknik raporlarımızla, mahkemelerde, haksızlıkların, rantların, önüne geçilebilir.

     Yapılmak istenilen değişikliklerle, yetkilerimizi kısıtlayıp özerk demokrat yapımızı, örgütlülüğümüzü, dağıtmak parçalamak, sesimizi kısmak, işlevsiz kılmak istiyorlar. Yapmak istedikleri yeni değişikliklerle halka ait özel mülkiyet varlıklarını mülksüzleştirerek el koymak, mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerini, bilimsel kuralların dışında kurumsuzlaştırmak, yapı kent mimarisini, kendi ideolojik motiflerine göre şekillendirmek, denetimleri ortadan kaldırmak, ülke kaynaklarını, metalleştirmek, rantta, çevirmek istenilmektedir.

   Getirilmek istenilen yasa ile yapı planlamasında, bilimsel teknik temel kriterler, devre dışı bırakılarak, ranta vurgunlara, açık kapı bırakılmak istenmektedir.

    Ancak bilinmelidir ki, meslek örgütlerimiz, halkın yararına olan mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Kurulduğu,1970’lerden bu güne kadar olduğu gibi, bundan böyle de, toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte, halkın kazanımları için, mücadelesini sürdürecektir.

   Getirilmek istenen yeni değişiklikle, örgütlülüğümüzü, bölüp parçalayarak küçültmek, etkisizleştirmek, siyasi iktidarların emrine vererek, bağımsızlığını ortadan kaldırmaktır.

  Biz, bu dayatmalara karşı, kazandığımız mevzileri, kardeşlik ve barış içinde, halkımızla birlikte, bilim ve tekniğin, aydınlığında, korumaya çalışacağız. Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” diyerek getirilmek istenilen değişiklikler konusunda bizi bilgilendirdi. Konuya dikkatimizi çekti.

  Bir imar konusu için gittiğimiz, Tunceli, TMMOB Başkanlığında, Oda Başkanı İbrahim Bey, bizi, tüm halkımızı, toplumu, yakından ilgilendiren bir konu hakkında bilgilendirmişti.

   Bize anlatılanlar, getirilmek istenilen değişiklikler, onlar gibi bizi de endişelendirmişti. Demokrasi ile yönetilen hukuk devletimizde, hukukun, evrensel değerlerinin, artarak yerleşmesini, kurumlaşmasını beklerken, demokrasinin, hukuk devletinin olmazsa olmazı kurumlarını, özerkliklerinden, bağımsızlıklarından, koparmak, işlevsiz kılmak, kukla bir kuruma dönüştürmek, Oda Başkanının dediği gibi, ülkemize, Halkımıza yapılacak büyük bir kötülüktür.

   Bize düşen, oda Başkanımıza, ülkemizin bu önemli sivil toplum kuruluşunun bütün üyelerine, mücadelelerinde başarılar dilemek oldu.

  Fikri TAŞ

Bu yazı toplam 1205 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim