• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 29 °C
  • Tunceli 28 °C

DÜNYA MİRASINA ALINMAK

Fikri TAŞ

  Antalya’dan DERSİM hayranı, DERSİMLİ bir okurum aradı. Sitem etti. ‘Dünya Mirası sayılacak doğamız, MUNZUR Vadimiz, hakkındaki gelişmeleri siz DERSİMDE oturanlar, yeterince izlemiyorsunuz. Basın olarak kamuoyunun gündemine alınması konusunda yeterli çabayı sarf etmiyorsunuz. Munzur Vadisinin, UNESCO Dünya Mirasına alınması için yapılan yazışmaları, sizin mailinize atıyorum bir bakın’ dedi.
   Baktım internet adresime iki adet belge atmış. Birinci belgede, Elazığ Valiliğinin cevabı yazısında, doğal sit alanlarının tespit yetkisinin ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA verildiğine dair belge,
    İkici belge, Türkan AKTAŞ adlı, Duyarlı bir DERSİMLİ, Ovacık Kaymakamlığına, yazılı bir dilekçe ile başvurmuş. MUNZUR Vadisinin, UNESCO Dünya mirasına alınması için, MUNZUR Vadisinin sınırları içinde bulunan Ovacık Kaymakamlığının, gerekli tespitin yapılmasında yetkili Tunceli Üniversitesi, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına, başvurmasını, bu konuda gerekli yazışmaları, tespitleri, yapmasını,  istemiş.
  Ovacık Kaymakamlığı da, hemşerimiz TÜRKAN Hanıma cevap vermiş. Bu konuda, bilimsel tespitleri yapacak olan Tunceli Üniversitesinin kaymakamlıktan herhangi bir belge ve destek talebinde bulunmadığını, Munzur Vadisinin UNESCO Dünya Miras listesine alınması için gerekli çalışmaları yapmakla, kaymakamlığın yetkili olduğunu, gerekli çalışmaların yapılabileceği, cevabını vermiş.
   DERSİM Halkı için hayati, önemli bu konuda gerekli çalışmaları yapmakla yetkili, Sayın Ovacık Kaymakamını tanımak, için Ovacıktaki dostlarımı aradım. Dünya Bankasında çalışmış, uzman, genç dinamik, çalışkan kabına sığmayan aydın bir kaymakam. dediler. Temmuz Ayında gideceği içinde üzüldüklerini ifade ettiler.
   Gönül rahatlılığı ile öncelikle Sayın Kaymakamdan,  gitmeden önce bu hayati önemli konuda gerekli çalışmaları yapmasını, Dünya hazinesine, MUNZUR’UN da, katılmasını sağlamasını, DERSİM Tarihinde iz bırakmasını istiyoruz.
   Sayın Başbakanımız, DERSİM ziyaretinde, Tunceli Üniversitesinin MUNZUR ÜNİVERSİTESİ olarak adının değişeceği sözünü vermişti. Üniversitemiz, adını alacağı MUNZUR Vadisinin, UNESCO Dünya miras listesine girmesi, MUNZUR, adının o listeye yazdırılması, aynı ismi taşıyan üniversitemizi de onurlandıracaktır.
   Üniversitemize yeni atanmış Sayın Rektörümüzden, DERSİM Halkı adına öncelikle bu konuda Ovacık Kaymakamı ile gerekli iletişimin kurulması, gerekli bilimsel çalışmaların yapılması için üniversitedeki yetkili bilim adamlarını görevlendirmesini, ivedilikle istiyoruz.
   Sayın Rektörümüzle henüz tanışamadık. Tanışan arkadaşlardan, üniversitede görevli arkadaşlardan, hakkında güzel, güven verici sözler duyduk.
   DERSİM Halkının, bu önemli davasında, en çokta, ilimizin, en büyük devlet yetkilisi, Sayın Valimizin, yardımını daha önemli ve etkili buluyoruz. MUNZUR Vadisinin UNESCO Dünya Mirası listesine alınmasında pay sahibi olacak Sayın Valimizde DERSİM Tarihine adını yazdıracaktır.
  Umarız Sayın Valimiz, DERSİMİN, her sorununda esirgemediği çabasını, bu önemli sorunda da esirgemez.
   DERSİM Halkının bu önemli davasında, ilimizde yetkili Çevre Şehircilik Müdürlüğü nünde, yetkili makam olarak, gerekli çalışmaları yapmasını ve gerekli desteği vermesini bekliyoruz.
   MUNZUR Vadisinin UNESCO Dünya miras listesine girmesi bir başka yerde bulunmayan, MUNZUR Vadisinde bulunan, endemik (başka yerlerde olmayan) türlerinde, o hazineye, Dünyanın insanlığa miras olarak bırakacağı hazineye girmesi, koruma altına alınması olacak. O hazineyi daha çok zenginleştirecektir.
   Dünyanın, mirasına katıp, insanlığın geleceğine bırakacağı, MUZUR Vadisi, insanlığın yaşamını zenginleştirecek, renklendirecektir.
  
 FİKRİ TAŞ
    

Bu yazı toplam 2100 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim