• BIST 118.286
  • Altın 397,577
  • Dolar 6,8585
  • Euro 7,7857
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • Tunceli 30 °C

Ovacık’ta tarım arazilerinin kiralanması üreticileri kaygılandırıyor

Ovacık’ta tarım arazilerinin kiralanması üreticileri kaygılandırıyor
Ovacık ilçesinde mera arazilerinin 49 yıllığına bir şirkete tahsis edilmesi üreticileri kaygılandırıyor.

Ovacık ilçesine bağlı Köseler köyü sınırları içerisinde bulunan 508 ve 510 parsel numaralı 2 milyon 297 bin 700 metrekarelik alan irtifak hakkı verilmek suretiyle bir şirkete 49 yıllığına tahsis edildi.

Ovacık’ta yıllardır köylülerin ortak olarak kullandığı mera arazilerinin özel şirkete kiralanması, ilçenin en büyük tarım ve hayvancılık nüfusuna sahip köylerini  derinden etkiliyor.

Köylülerin özel mülkiyetlerine giden yol güzergahın kapatılmasına da neden olacağını belirten üreticiler, mera olarak kullanılan bu alanların şirkete tahsisiyle hayvancılığın yapılamayacak hale geleceği kaygısını taşıyor.

Şirketin bölgede suni gübre kullanarak tarım yapacağını bu durumunda organik tarım yapan çiftçilere darbe vuracağını belirten üreticiler yetkililerin soruna müdahale etmesini istiyor.

Arazilerin kiralanmasına tepki gösteren köylüler ve sivil toplum örgütleri ise arazi tahsisisin iptal edilmesi için imza kampanyası başlatmış durumda.

Asırlardan beri ektikleri ve biçtikleri ata toprakların bir şirkete tahsis edilmesini kabul etmeyeceklerini belirten vatandaşlar, toprakları için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtiyor.

Yıllardan beri Ovacık ilçesinde tarım yaparak geçimini sağlayan Hüseyin Er, “Şirketlerin arazileri tahsis ettiğini duyduk, bu toprakları biz ekiyoruz topraklarımız bize yetmiyor bu arazilerde biz doymuyoruz.  Çocuklarımız aç perişan nereye gideceğiz. Bunlar bu toprakları alırsa bizi buralardan kovacaklar. Bu topraklar bizim dedelerimizden miras kaldı, buranın sahipleri bizleriz neden huzurumuzu bozuyorlar. Bu durumdan vazgeçsinler ”dedi.

Serdar Can, “ Biz yakın zamanda duyduk ki devletimiz bu toprakları kiraya vermiş. Bu topraklar yolumuz üzerinde, kadınlarımız kenger topluyor, gulik topluyor, hayvanlarımız otluyor. Buralar kiralandığı zaman buraya hapsolacağız ve her taraf kapanacak. Biz arazilerin kiralanmasını istemiyoruz ve buna karşıyız ”diye konuştu.

Sinan Kayır, “Burası kiralanırsa biz köylüler zarar göreceğiz. Burası kapımızın önü, hayvan besliyoruz hayvanlarımız otluyor. Bu arazilerden kenger toplanıyor yüzlerce kişi faydalanıyor ”dedi.

Ovacık ilçesinde arazilerin bir şirkete tahsis edilmesinin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilere darbe vuracağını belirten Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’de duruma tepki gösteriyor.

Belediye Başkanı Sarıgül, “Ovacık’ın Köseler köyü var. En büyük sınırlara sahip köylerimizden biridir. Bunun 508 ve 510 nolu parsellerinde toplan büyüklüğü 2 milyon 300 bin metre kare olan bir alanın 49 yıllığına bir şirkete kiralandığını tahsis ettiğini öğrendik. Bu bölge Ovacık’ın ana tarım bölgesinin ortasında bir yer. Ovacık’ın en büyük üreticileri Koyungölü, Köseler, Çakmaklı, Paşadüzü ve Ovacık’tan oluşuyor. Bu bölge tamamen bu 5 bölgenin orta kısmında yer alıyor. Buradaki temel sıkıntılardan biri de bu bölgenin kapladığı alan diğer üreticilerin özel mülkiyetlerine gideceği alanları da kapatıyor. Bir süre sonra burası kapatılırsa üreticiler özel mülkiyetine gidemeyecek, hayvanını yayamayacak. Burası daha önce köylüler için mevsim mevsim, ay ay kullanılan bir alan durumundaydı”

Uzun yıllar çatışmalı ortam ve güvenlik sorunlarından kaynaklı bölgede kamusal alanda hamleler yapılmadığını ifade eden Sarıgül, “ İlçede kendi doğallığında geleneksel haliyle bir üretim zaten vardı. Özellikle bu Pandemi sürecini düşündüğümüzde doğal ürün üretmenin, sağlıklı ürün üretmenin ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, buna daha fazla üreticiyi dahil edip daha doğru bir iş yapmak gerekirken sürekli tekelleşmesi aslında bunu sağlıklı ürün üretimden ve organik üretimden uzak bir yere götürdüğünü düşünüyoruz”dedi.

Bölgedeki arazilere yönelik bu projenin 230 üreticiye yansımasının anlatıldığı gibi olmayacağına dikkat çeken Sarıgül, arazilerin kiralanmasını gerçekçi bulmadıklarını söyledi.

Haber: Ali Haydar Gözlü

ovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(2).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(4).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(10).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(7).jpg

ovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(8).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(9).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(6).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(1).jpg

ovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(3).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(5).jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(2)-001.jpgovacik’ta-tarim-arazilerin-kiralanmasi-ureticileri-kaygilandiriyor-(11).jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2018 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim