• BIST 4.943,18
  • Altın 1209.506
  • Dolar 19.1351
  • Euro 20.7504
  • İstanbul 2 °C
  • Ankara -1 °C
  • Tunceli 3 °C

Kırmızıdağ Çevre Platformu CHP'den toplantı talep etti

Kırmızıdağ Çevre Platformu CHP'den toplantı talep etti
Kırmızıdağ Çevre Platformu tarafından CHP Tunceli İl Başkanlığı'ndan toplantı talep edildi. Platform, toplantıya katılmasını istedikleri isimleri de belirtti. CHP'den toplantı talebine ilişkin henüz bir yanıt gelmedi.

Kırmızıdağ Çevre Platformu tarafından CHP Tunceli İl Başkanlığı'ndan toplantı talep edildi. Toplantı çağrısında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelecek nesiller için ekosistem hakkını anayasal güvence altına alacaklarına dair konuşması hatırladı. Toplantı çağrı metninin tamamı şöyle;

"Resmi ve bilimsel raporlara göre Sütlüce bölgesi; 55 bin ağacın kesilecek olması, endemik 9 bitki türünün yok olacak olması, bölgenin Munzur ve Pülümür su havzası içinde olması,Tunceli’de proje için çok uygun 550 bin hektar ormansız arazi bulunması, proje alanının köylere ve şehir merkezine çok yakın olması gibi pek çok nedenle katı atık projesi için uygun görülmemiştir. Sütlüce, bir ekosistem; orman ekosistemi. O ekosistemde yalnızca ağaçlar bulunmuyor. Orası,milyarlarca canlının evi, yuvası. 2020 verilerine göre Tunceli’nin toplam yüzölçümü yaklaşık 775 bin hektar ve bunun yalnızca %31,7’si (yaklaşık 245 bin hektar) orman. Proje alanının da içinde olduğu Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında yaklaşık 207 bin hektar ormanlık alan varken yine yaklaşık 550 bin hektar orman olmayan alan var. Proje neden orman alanında?"

"CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, gençlere yönelik kaleme aldığı iklim mektubunda "Gelecek nesiller için Ekosistem Hakkını anayasal güvence altına alacağız, tüm canlıların yaşam hakkına saygılı, karar süreçlerinde demokratik ve siz gençlerin doğrudan denetimine/ katılımına açık bir çevre politikasını hayata geçireceğiz. Her alanda olduğu gibi iklimde, doğada, ekosistemde, suda, tarımda, kent ve kır yaşamında adaleti sağlayacağız; çevrenin binlerce yıllık kadim adaletinin önüne barajlar kurmayacak yollar yapmayacak, engeller çıkartmayacağız" ifadelerine yer vermiştir."

"Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Hakları Manifestosuna göre; Doğanın hakları üstün hak olmalıdır. Kuşaklar arası sorumlulukla, doğal ve kültürel varlıklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Yurttaş katılımcılığı ile birlikte karar alıp, birlikte yaşayacağız.Doğa hakkı, yaşam hukukunun temelidir; bu nedenle vazgeçilecek, ertelenebilecek bir hak değildir. Doğanın haklarını korumak tüm herkesin ödevidir. Tüm canlıların var olması “iyi yaşam” sürebilmeleri için, doğa haklarının ve ekosistemin korunması, geliştirilmesi şarttır. Bu nedenle de, başka haklar ile çatışması durumunda, üstün hak olarak nitelendirilmelidir, ifadeleri de bulunmaktadır."

Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu olarak, Cumhuriyet Halk Partisinden taleplerimiz şunlardır:

1- CHP Tunceli il binasında 21-24 Ocak 2023 tarihleri arasında sizin uygun göreceğiniz bir tarih ve saatte yöre halkı ve aşağıda belirteceğimiz parti üyelerinizin katılacağı bir toplantı alınmasını ivedilikle istiyoruz. Katılımı istenen üyeler: Tunceli Milletvekili Polat ŞAROĞLU; Hozat Belediye Başkanı Seyfi GEYİK,Ovacık Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL,Pertek Belediye Başkanı Ruhan ALAN,Pülümür Belediye Başkanı Müslüm TOSUN,Nazimiye Belediye Başkanı Cafer KIRMIZIÇİÇEK; İl genel meclisi üyeleriniz Selçuk BOZKURT,Cem DEMİRKILIÇ,Hasan ARSLAN,Hıdır AÇIKGÖZ,Hıdır MAK,Meftun KILIÇ,Zülfü KÜLAHÇI,Muzaffer YERLİKAYA,Hüseyin ARSLAN; Belediye meclisi üyeleriniz Şükrü KILIÇ,Berkay GÜNDOĞAN,Cömert YOLTAY; Genel merkezinizden gelen/gelebilecek olan milletvekilleriniz ve muhtemel milletvekili aday adayları

2- Yukarıda isimleri zikredilen partili üyelerinizin tam ve eksiksiz bir biçimde toplantıya katılmalarını parti programınız ve yönetmeliğiniz gereğince sağlamanızı istiyoruz.

HABER: CANER AKTAN

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 1971-2023 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim