• BIST 1.542
  • Altın 442,663
  • Dolar 7,3985
  • Euro 9,0105
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C
  • Tunceli -3 °C

EMEP’ten Pertek açıklaması

EMEP’ten Pertek açıklaması
Emek Partisi tarafından yapılan yazılı açıklamada Pertek’te satışa çıkarılan araziler gündeme getirildi.

Açıklamanın detayları şöyle;

İki yıla yakındır Pertek Belediyesini yöneten CHP ve onun belediye başkanı, tek adam yönetim anlayışını ısrarla sürdürmektedir. Halkçı, şeffaf ve en nihayetinde Derman Belediyeciliği söylemleri ile yönetime gelen bu anlayış, halkı hızlıca unutmuştur. İki yıla yakındır yönetilen belediyede halkın iradesi bugüne kadar esas alınmamış, benmerkezci bir yönetim anlayışı hâkim olmuştur. Oysa bütün Pertekliler de biliyor ki, seçim dönemi AKP gericiliği karşısında halkın çıkarları için önemli bir tutum alınmış ve sonuçta seçilen CHP’li başkan halka ‘birlikte yöneteceğiz’ sözünde bulunmuştu. Elbette ki verilen sözler halkımız tarafından unutulmuş değil.

İşçi alımında ortaya çıkan ve çeşitli kesimlere kadro dağıtan anlayış, aralık ayında arsa satışlarıyla ilgili alınan meclis kararından sonra da rant dağıtımına vesile olacaktır. Çünkü belediyenin ve dolayısıyla halkın olan mülklerin satışı yine halka sorulmadan ve halkın iradesi esas alınmadan satışa çıkarılmıştır! Eğer belediyeye bir mülk alınacak veya belediyenin bir mülkü satılacaksa buna mutlaka halk karar vermelidir!

Belediyenin aralık ayı meclis toplantısında arsa satışlarının yanı sıra, Kaledibi Mahallesi 487 ada 7 parselde bulunan binalar ile İstiklal Mahallesinde bulunan 192 ada 15 parseldeki yoksul halkımızın oturduğu belediye lojmanlarının da bu satışların içine alındığı görülmektedir. Kırk iki parselden oluşan ve yaklaşık üç bin dönüme tekabül eden bu satışın adı, belediyeyi tamamen mülksüzleştirme ve talan satışıdır! Ayrıca yanlış bir karar olan bu satışların neden yapıldığı, hangi ihtiyacı karşılamak için yapılacağı konusunda halka bilgi verilme gereği bile duyulmamıştır. Belediye Meclisinde yapılan oylamada bu satışlara çekimser kalmanın da onaylamak olduğunu buradan bir kez daha hatırlatırız.

Belediyenin içine girdiği ekonomik çıkmazı aşmanın yolu belediyeye ait bütün taşınmazları satmakla aşılamaz. Belediye Başkanı kalan üç yılını satılan arazi ve binalardan elde ettiği gelirle mi bitirmeyi planlıyor? Aslında içine düşülen kriz aynı zamanda bir yönetememe krizidir. CHP Belediyesi geçmiş beş yılın hesabını sormak bir yana dosyaları tozlu raflara kaldırarak adeta geçmişin üstünü örtmüştür.

Emek Partisi olarak diyoruz ki; halkımızın haklı tepkisine neden olan bu yanlış (arsa satışı) karardan bir an önce dönülmelidir. Belediyenin mali durumuna dair tablo kalem kalem halka açıklanmalıdır. Halkımızın büyük fedakârlık ve çabalarıyla kazanılan bu mevzilerin ben bilirim, ben yaparım anlayışıyla yönetilmesi çözümsüzlüğü derinleştiren anlayıştır. Çözüm; halkın iradesine dayanan demokratik bir anlayışa dayanarak yönetmektir. Bir kez daha belirtelim ki, halkın iradesinin etkin olmasının yolu, mahalle, kadın ve gençlik meclislerinden oluşan Halk Meclislerinin yönetmede doğrudan rol almasından geçer.

Bugün belediyede karşı karşıya kalınan durum; kentin temel sorunları üzerinde fikir üreten, tartışan ve çözüm önerileri sunan meclislerin olmayışıdır. Pertek Belediyesi halkın iradesini esas almadığı sürece, bütün yanlış uygulamalarının karşısında durmak, eleştirilerimizi yöneltmek ve halkımızla dayanışma içinde olmak mücadele anlayışımızın sorumluluğudur.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2018 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim