• BIST 2.372,35
  • Altın 942.117
  • Dolar 15.8689
  • Euro 16.7587
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C
  • Tunceli 24 °C

YENİ BİR UMUT, YENİ BİR ANLAYIŞ, FARKLI BİR BAKIŞ

YÜCEL CAN

Tarih canlı bir hafızadır. Tarih yazar, tarihe yazılır, tarih fark etmez.

 

Tarihte iyi ve güzel bulunduğu gibi kötü ve çirkin de bulunur.

Tarihi tasnif ederek sivil toplum kuruluşları açısından; cemiyet acısından değerlendirildiğinde bile farklı isimler, sınıflamalar ön plana çıkar vakıflar, dernekler, odalar, sendikalar, birlikler, federasyonlar, konfederasyonlar…gibi.

 

Bir kere sivil toplum kuruluşları devletin kurumları; resmi kurumlar değildir. Belli kurallar çerçevesinde gönüllü kuruluşlar sivil toplum kuruluşu faaliyetleridir. Öyle her şeyi de Batıya mal etmemek lazım. Sivil toplum kuruluşu hareketlerini 1700’lü yıllara dayandırmak da oldukça nesnel bir yaklaşım olmasa gerekir. Öyle ya 1700 öncesini inkar edemiyorsak!

 

Dahası sivil toplum kuruluşları insani, hak arama, kendini ifade etme ise…

Birlik, dayanışma ise…

Allah, kainatı insanın emrine yaratıp bir noktada rehber olarak peygamberleri göndermişse…

 

Çok daha geriye bile gitmeden Hz. Muhammed sav örnek cemiyetçi; Hılfıl Fudül Cemiyeti de örnek bir cemiyet; sivil toplum kuruluşudur diyebiliriz. Daha sonraki dönemlere de Ahiler ve Loncalar da örnek sivil toplum kuruluşları olarak gösterilebilirler.

 

Yıl 2009… İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği geçmiş ile kavgayı bırakarak, geçmişten bugüne ve yarına, nesilden nesle bir anlayışla adeta nerede kalmıştık, tam zamanı şimdi anlayışı ile tarihten, yaşanılanlardan, tecrübelerden, sorunlardan, sorumluluklardan, Allah’ın kainatı insanın emrine musahhar yaparak insana hizmette sınır tanınmaması gibi geniş bir bakış açısıyla tarihin kayıtlarında yer almaya başlıyordu.

 

Öyle ya referans, örnek önemliydi…

 

Biz cemiyetçiliği dernekler penceresinden ele alalım.

Gelelim 2009 yılında kurulan İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneğine…

 

Bugün Türkiye’de faal dernek sayısı 121.994’tür. Bu sayı Türkiye nüfusuna göre de Batı’ya göre de azdır. Ülkemizde arzu edilen bir seviyede olmasa da sivil toplum kuruluşları ülkemizde giderek önem kazanmaktadır. Bu anlamda birçok sivil toplum kuruluşlarını söyleyebiliriz. Ancak bizi etkileyen en önemli husus ve cemiyet; Hılfıl Fudül Cemiyetidir.

 

Hılfıl Fudül Cemiyeti birçok açıdan ilktir ve geniş bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gereken bir cemiyettir. Bu cemiyet kurulmadan önce Mekke’de yaşayanlar ve birçok öneme haiz olması nedeniyle Mekke’ye gelenler hırsızlık, keyfi uygulamalar, gasp, adaletsiz davranışlar… gibi sıkıntıları yoğun bir şekilde yaşıyorlardı. O zamanın en nüfuzlu kabileler, ileri gelenler bir araya gelerek akıtılan kanların, adaletsizliklerin önüne geçmek istemişler.

 

Sonuçta etkili, yaptırımı olan Hılfıl Fudül Cemiyeti kurulmuştur. Peygamberimizin de on sekiz yaşlarında bu cemiyette rol oynadığı tarihin sayfalarında yazılıdır. Hılfıl Fudül; her insan bir değerdir, faziletli insanlar yetiştirilmelidir, insanlık ve adalet herkese lazımdır… anlayışında olan bir cemiyet. Hz. Muhammed sav kendisine peygamberlik, İlam Dini nüzul ettikten sonra bu cemiyetten ayrılmış ise de bu cemiyeti kapatmamıştır. Hılfıl Fudül Cemiyeti tarihin istenmeyen ayrılıkçı dönemlerinde oynadığı rol ile daha fazla kan akıtılması ve bozgunculuğun sınır tanımamasına engel olduğu rivayet edilmektedir. Hz. Muhammed sav Hılfıl Fudül Cemiyetine methiyelerde bulunmuştur.

 

Dolayısıyla İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği, bu oluşumdan etkilenmiş ve bu oluşumu kendisine örnek almıştır. Çünkü burada amaç insandır, insan için bir araya gelerek insana hizmet etmek için güç birliği yapmaktır. Bu anlamda sürekli dillendirdiğimiz şekliyle İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği, Hılfıl Fudülün benzerlikleri ile bugünkü kurumsal halinin bir noktada devamına taliptir.

 

İkinci husus da Ahiler ve Lonca Teşkilatlarıdır. Ahiler ve Loncalar şahsiyetli insanların bir araya gelerek güçlerini gönül iklimi ile birleştirdiği alçak gönüllüğün ve ilkeli hareket etmenin bireysel ve kurumsal adresidir. Bir noktada Ahiler ve Loncaların ticaretteki teşkilatlanmanın idare ve bürokrasideki adresi bir noktada şekilden öte örnek alan cemiyet İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneğidir.

 

Hılfıl Fudül Cemiyeti, Ahiler ve Loncalar teşkilatları, İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneğinin örnek aldığı kurum ve kuruluşlardır. Bir anlamda Bürokratlar Birliği düne açılan penceredir, köprüdür.

 

Hılfıl Fudül Cemiyeti, Ahiler ve Lonca Teşkilatları dünden bugüne açılan tarihin ve hayatın sayfalarıdır.

Dedik ya referanslar çok ama çok önemli…

Bu yazı toplam 914 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2022 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim