• BIST 2.072,93
  • Altın 783.81003
  • Dolar 13.5302
  • Euro 15.4332
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara -5 °C
  • Tunceli -10 °C

Huzursuz bacak sendromu -1

UZM. DR. OKTAY KAPAN

Genellikle istirahat ederken ya da uyurken ortaya çıkan bacak hareket ettirme isteği, huzursuzluk, karıncalanma gibi bulgular Huzursuz bacak sendromu (HBS) hastalığı belirtileri arasında yer alıyor. HBS, hiçbir neden olmadan daha çok genetik geçiş ile ortaya çıkabileceği gibi, demir eksikliği, gebelik ve son dönem böbrek yetmezliği gibi faktörlerde bu hastalığa sebep olabiliyor. Kadınlarda daha çok görülen HBS’nin tedavisi ise ilaçlı ve ilaçsız olarak gerçekleştirilebiliyor.

 
HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?

Huzursuz bacak sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, anormal duyulara karakterize, kronik ve ilerleyici bir hareket bozukluğudur.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU TİPLERİ NELERDİR?

Huzursuz Bacak Sendromu, temel olarak primer  (idyopatik) ve sekonder (ikincil) olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır.

Primer (idyopatik) Huzursuz Bacak Sendromu
Laboratuvar, nörolojik, nörofizyolojik, nöroradyolojik testlerin normal olması gerektiği idyopatik form tüm Huzursuz bacak sendromu olgularının yüzde 70-80’ini oluşturmaktadır. Bu hastalarda kalıtsal geçiş dikkat çeker. İdyopatik HBS’li olguların birinci derece akrabalarında yaklaşık yüzde 50-70 oranında hastalığın görülebildiği ve kadınların daha çok etkilendiği bildirilmiştir. Bu kalıtsal formda hastalık daha erken yaşta başlamakta, genellikle 45 yaştan önce tanı konmakta ve sekonder formlara göre oldukça yavaş ilerleme izlenmektedir.

Kalıtsal formun dışında, hastalığın aile öyküsünün olmadığı (sporadik) idyopatik formu da bulunmaktadır.

Sekonder Huzursuz Bacak Sendromu

Çeşitli klinik durumların HBS’ye yol açabildiği bilinmektedir. Bu klinik durumların en sık görülenleri; demir eksikliği, gebelik ve son dönem böbrek yetmezliğidir. Sekonder sebeplerin ortak noktası olan demir metabolizması bozukluğu, HBS gelişiminde önemli bir etkendir. Bu klinik durumların düzelmesi veya tedavi edilmesi, HBS semptomlarında azalma ve bazı olgularda tam düzelme sağlayabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu; Romatoid artrit (RA), Sjögren Sendromu (SjS) gibi bazı romatolojik hastalıklarda normal popülasyona göre daha sık izlenmektedir. Ayrıca HBS’li hastalarda kol, bacak ve eklem ağrısı da görülebilmektedir.

Ayrıca Fibromiyalji sendromu olan hastalarda Huzursuz bacak sendromu sık izlenmektedir.

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

HBS’li hastalar, karakteristik olarak semptomlarını tarif etmekte güçlük yaşarlar. Çoğunlukla bacaklarda engel olamadıkları hareket ettirme isteği, acı-yanma-karıncalanma şeklinde çok ağrılı olmayan, fakat oldukça rahatsız edici bir his şeklinde ifade etmektedirler. Bu rahatsızlık istirahat sırasında ortaya çıkmakta, geceleri şiddetlenmekte ve genellikle uykudan uyandıran nitelikte olmakta, bu nedenle de kronik uyku bozukluğu ile emosyonel strese yol açmaktadır.

Bu yazı toplam 1180 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2018 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim