• BIST 2.490,24
  • Altın 973.284
  • Dolar 16.617
  • Euro 17.4812
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • Tunceli 17 °C

Açık Büfe Türkiye!

REMZİYE KÖKBURİ

Evrimdışı

Sistem değişimi alternatif geleceklere ait ilgi çekici bakış açılarını resmetmeyi içerebilir. İnsanların duygusal ve entelektüel ilgilerini uyandıran, sürükleyici gelecek senaryoları yaratmakta hikâyeyi kullanabiliriz. Bu yaklaşım mümkün olanı daha olası hissettirir. Bir sistemin amaçlarını ve zihniyet yapısını sorgulayan yeni bakış açıları getirir, kural ve işleyişlerin dönüşümüne imkân tanır.

Değişmeyen tek şey değişim!

İçerisinde bulunduğumuz düzen bizi birçok duruma alıştırıyor. Alışmaya mecbur bırakılıyoruz. Farkında mısınız? Eleştirdiğimiz her şey bize çok normalmiş gibi geliyor. Çünkü eleştirdiğimiz her durumu öğrenilmiş çaresizlik mi deriz veya başka bir tanımla mı belirleriz bilmiyorum. Sonuç itibariyle geldiğimiz nokta coğrafyanın beşeri sisteme yani dengemize olan etkileri. Vatandaşa sorunca olumsuz çıkarımlar olumlu çıkarımların çok daha ötesinde. Vatandaşın şikâyet hiyerarşisine bakınca sıralamada şaşıracağım kesinlikle doğru. Geçmiş yıllara ve tabi ki çok daha önceki dönemleri düşünüp tarihi sayfaları aralayınca Türkiye Cumhuriyeti Devleti zor süreçleri hep atlattı. Fakat içerisinde bulunduğumuz durumun ölçüsü tam olarak bilinmiyor.

Sınırların ötesinde Türkiye nasıl biliniyor? Hiç araştırıp bakma gereği duydunuz mu sevgili okur? Şöyle de düşünelim. Mülteci sorunu var olan ve artık güzel ülkemin vatandaşları tarafından kanayan yarası durumuna geldi. Bu durumun sentezini yapalım. Coğrafya kader midir? Baharat yolu, ipek yolu, pusulanın icadı gibi matbaanın Çin ötesine Talas Savaşı ile çıkması ve daha birçok sayamadığım buluşlar zenginlikler coğrafyanın kader olup olmaması hususunda düşündürüyor.  Bizim coğrafyamızın payına düşen ne derseniz? Batı devletleri tarafından işgal edilen zengin petrol yatakları olan Arap devletleri ile Karadeniz’in ötesinde Ukrayna-Rusya savaşından geriye kalan sığınmacılar.

Bizim ülkemizin durumu neden böyle? Sınırlarımız neden açık büfe şeklinde ve neden her yere açılmış durumda?

1. DÜNYA SAVAŞI! Büyük savaşlardan biriydi öyle değil mi? Kanal cephesinde neler oldu? Süveyş kanalını kapatmamız gerektiğini ve topraklarımıza katmamızdı. Osmanlı donanmasına karşı olan Arapların destekleri ile İngiltere’nin Osmanlı ile çarpışma konumu olarak tarih sayfalarında kazınmış durumda. Çanakkale Cephesini okuyanlar vardır. Okumayanlar için ise şöyle özet geçebilirim. Çanakkale Cephesi, I. Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden birisidir. Bu cephedeki mücadeleler on dört aydan biraz fazla sürmüş ve her iki tarafta da çok fazla miktarda insan kaybına sebep olmuştur. Deniz savaşlarını müteakiben karada yapılan mücadelelerde dünya savaş tarihine geçecek pek çok önemli hadise cereyan etmiş. Türkler, vatan savunmasının en anlamlı sahnelerini bu cephede sergilemişlerdir.

Sevgili okur daha sayamadığım ve anlatımı destanlar niteliğinde olacak o kadar savunmamız ve savaş sahnelerimiz var ki bu coğrafya kaderdir cümlesi bize uygun değil. Çünkü biz Türk Milleti olarak her zaman bağımsızlık ruhu için bu topraklarda kan dökmüş bir ecdadın evladıyız. Üst satırlarda da dediğim gibi dışardan Türkiye nasıl biliniyor? Neden akın akın Türkiye’ye gönderilen mülteciler var? Türkiye bu derece açık büfe bir ülke konumunda olmamalı! Sığınmacıların bu topraklarda bu şekilde gelerek mesken oluşturmaları siz değerli okurlarında zihninde nasıl belirdi az çok tahmin edebiliyorum. Eğitim her şeyin önüne geçebilir. Bu doğru zihniyet vurgusunu yaparken nasıl değişebiliriz? Neler yapabiliriz derken en belirgin cevap geliyor. Eğitim sistemimizin iyileştirilmesi öğrenilmiş çaresizliği ortadan kaldırır. Eğitimin olduğu her yer ufku açık bireylerin varlığına işaret edecektir. Hiç şüphesiz! Eleştirmek, sorgulamak çok önemli gelişime katkı sunar. Bunu toplumun her bireyi fazlasıyla yapmalı. Okuyalım, araştıralım, öğrenelim ve sorgulayalım. Lütfen!

Eğitim, sağlık, güvenlik, ekonomi, mülteci sorunu. Tüm sorunların toplamında büyük sorunsallıklar gün yüzüne çıkıyor ve vatandaşı ise eleştiriye götürüyor. İktidar partisi veya muhalefet partiler hiç fark etmiyor. Yapılacak şeyler çok belirgin ve net! Sorunların çözülmesi ve acil bir şekilde Türkiye açık büfe olmaktan çıkmalı.

Önce benim ülkem önce benim vatandaşım diyebilmeli herkes. Kendi içimizde bir takım şeyleri değiştiremediğimiz takdirde dışa faydamız olmaz. Birliğimiz daim olsun.

Sevgim üzerinize olsun…

Bu yazı toplam 1288 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
123456
Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2022 Dersim Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (428) 212 10 16 | Faks : 0 (428) 212 10 16 | Haber Scripti: CM Bilişim